Po 20 latach Światowy Zjazd Kaszubów powraca do Chojnic, gdzie ta impreza, promująca kaszubskie tradycje, miała swój początek. Pociągiem Transcassubia i prywatnym transportem przyjadą całe rodziny, społeczności, by rozmawiać, śpiewać i grać – mówi PAP koordynator zjazdu z ramienia chojnickiego magistratu.
XXI Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się 6 lipca w Chojnicach. Impreza właśnie w tym mieście zorganizowana została po raz pierwszy w 1999 r. i po 20 latach wraca do niego. Głównymi organizatorami tegorocznego wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz miasto Chojnice.
„W ubiegłym roku do Luzina przyjechało blisko siedem tysięcy osób. Co prawda był to jubileuszowy zjazd z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ale liczymy na to, że i do nas zjedzie podobna liczba Kaszubów” – powiedział PAP koordynator zjazdu Zbigniew Buława. Dodał, że tylko tych imiennie zaproszonych gości jest ponad 340, w tym posłowie i senatorowie z kaszubskiego zespołu parlamentarnego, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.
Podkreślił przy tym, że „najważniejsze w tych zjazdach jest to, że przyjeżdżają całe rodziny, spotyka się stara wiara, by porozmawiać, poprzebywać ze sobą”. Dodał, że „czasami jest to jedyna okazja do integracji lokalnych społeczności”.
Zaznaczył, że ta integracja dla znacznej części uczestników zjazdu rozpoczyna się już w pociągu Transcassubia, który specjalnie na tę okazję 6 lipca uruchamia pomorski oddział Przewozów Regionalnych na trasie Reda-Chojnice i Chojnice-Reda przez m.in. Rumię, Gdynię, Gdańsk, Rębiechowo, Żukowo, Glincz, Wieżycę, Kościerzynę i Brusy.
Pasażerów pociągu Transcassubia, w tym zaproszonych gości, ma powitać na dworcu PKP Chojnice burmistrz miasta Arseniusz Finster. Następnie planowany jest przemarsz do bazyliki mniejszej ulicami: Dworcową, Piłsudskiego i Kościuszki. Po mszy uczestnicy przejdą do parku 100-lecia, gdzie o godz. 13 nastąpi uroczyste otwarcie XXI Światowego Zjazdu Kaszubów.
Atrakcją zjazdu będzie jarmark kaszubski z 75 stoiskami. Wśród wystawców znajdą się twórcy ludowi, rzemieślnicy, artyści, koła gospodyń wiejskich czy wytwórcy produktów regionalnych. Nie zabraknie strefy zabaw dla dzieci, specjalnego namiotu do biesiadowania i wspólnego śpiewania.
Buława powiedział, że podczas zjazdu uczestnicy „uczyć się będą piosenki o Chojnicach, która choć napisana została dla miasta w latach 80-tych, to teraz przetłumaczona została na język kaszubski przez jego propagatorkę Janinę Kosiedowską. I tekst po kaszubsku rozdawany będzie na zjeździe i wspólnie śpiewany”.
Podczas zjazdu wystąpią lokalne zespoły pieśni i tańca. Część artystyczną zakończy koncert zespołu „Bubliczki”. W Hali Sportowej LO rozegrany zostanie turniej kaszubskiej „Baśki”. Do Muzeum Historyczno-Etnograficznego i Muzeum Janusza Trzebiatowskiego wstęp będzie wolny.
Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa pomorskiego. Udało się do tego doprowadzić środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w 1999 r. Dla uczczenia wydarzenia zorganizowano w Chojnicach I Zjazd Kaszubów. Jak informuje organizacja na swojej stronie internetowej, „wybór tego miasta na gospodarza podyktowany był tym, że środowisko chojnickiego Zrzeszenia szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku”. Kolejne zjazdy odbyły się na Helu, w Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumii oraz Luzinie. (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/ je/