310. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. Będzie przebiegała pod hasłem „Zaszczep się miłością do Eucharystii”. Pątnicy pójdą w czterech legionach – powiedział PAP nowy przewodnik pielgrzymki pallotyn ks. Marcin Przywara.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi GIS maksymalna liczba pątników wynosi 300 osób, nie licząc w pełni zaszczepionych.
"Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup "17" podzielona jest od wielu lat na cztery legiony określone różnymi kolorami. Podążają one inną trasą – przeważnie przez lasy i drogi polne. Legiony nie korzystają również z tych samych sanitariatów. W tym roku będą nocować także w różnych miejscowościach. Zgodnie z rekomendacjami GIS w każdym z legionów pójdzie do 300 pątników, nie licząc osób zaszczepionych" – wyjaśnił PAP przewodnik pielgrzymki ks. Przywara.
Zgodnie z regulaminem pielgrzymki "noclegi na całej trasie odbywają się wyłącznie w namiotach tylko w miejscach wyznaczonych przez organizatora (bez możliwości spania w stodołach, garażach i innych pomieszczeniach wieloosobowych)". "W ten sposób chcemy uchronić gospodarzy, którzy nas przez lata przyjmują przed ryzykiem zakażenia" – powiedział pallotyn.
Zapewnił, że w trakcie pielgrzymi chętni będą mogli dołączyć na trasie do poszczególnych grup. "Osoba taka jest zobowiązana do zgłoszenia się do porządkowych grupy, a po dojściu na nocleg do zapisania się do tej grupy na bazie pielgrzymki" – czytamy w regulaminie. Podobnie jak inni pątnicy – takie osoby będą musiały złożyć także stosowne oświadczenia i zgody. W tym m.in. na codzienny pomiar temperatury.
Każdego dnia podczas zdania bagażu na samochody transportowe na trasie pielgrzymki będzie mierzona temperatura ciała wszystkich pielgrzymów (również zaszczepionych).
"Temperatura rano około i nieznacznie powyżej 37 stopni nie wyklucza pątnika z pielgrzymki, tylko nakazuje zwrócenie uwagi na pielgrzyma i jego obserwację w ciągu dnia. Dopiero jeśli zacznie gwałtownie wzrastać i osiągnie 37,5 lub u pątnika wystąpią niepokojące objawy sugerujące zakażenie COVID-19, pielgrzym będzie całkowicie odizolowany od grupy i przewieziony do miejsca zakwaterowania innym pojazdem, a jego przypadek zostanie zgłoszony do sanepidu powiatowego, który podejmie dalsze decyzje. Pomiar temperatury będzie wykonywany przez porządkowych poszczególnych grup, którzy są uprawnieni do dokonywania pomiarów temperatury, prowadzenia listy pielgrzymów poszczególnych grup i prowadzenia rejestru pomiarów temperatury" – wyjaśniono w regulaminie.
Zaznaczono, że "każda osoba z objawami infekcji dróg oddechowych lub biegunką – może zostać wykluczona z dalszego uczestnictwa w pielgrzymce". "Ostateczna decyzja należy do lekarza pielgrzymki. Osoba wykluczona z pielgrzymki jest zobowiązana do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu celem weryfikacji infekcji (np. wykonanie testu na koronawirusa" – wskazano.
W razie stwierdzenia we wspólnocie przypadku COVID-19, wszystkie osoby, które miały styczność z zakażoną zostaną zgłoszone do sanepidu, który podejmie dalsze decyzje.
Pielgrzymi wyruszą na pątniczy szlak 6 sierpnia po modlitwie i błogosławieństwie z kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie o godz. 5.30. Msza św. zaplanowana jest w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 8.45. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Hasłem pielgrzymki będą słowa "Zaszczep się miłością do Eucharystii". "Będziemy chcieli zatrzymać się nad tajemnicą obecności Jezusa Chrystusa w sakramentach, zwłaszcza mszy św. Ona dla ludzi wierzących jest lekarstwem na lęk, strach, na to co przytłacza człowieka zwłaszcza w tym trudnym covidowym czasie" – powiedział PAP przewodnik pielgrzymki ks. Przywara.
W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" idzie 15 grup. Nowością w tym roku będzie grupa biała, w której postawiany jest większy akcent na modlitwę tradycyjną: różaniec, litanie, nowenny. Bardziej stonowany śpiew i spokojniejsza atmosfera. Jej przewodnikiem będzie ks. Sebastian Rolka. W barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwonym, żółtym i zielonym, jak co roku pójdą pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/