82 lata temu, 18 lutego 1941 r., zmarł w Krakowie Karol Wojtyła senior, ojciec Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II – przypomina w sobotę wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II.
„Syn znalazł go w mieszkaniu pochylonego nad szklanką wypitej do połowy herbaty. Do Marii Kydryńskiej miał powiedzieć wówczas, że +nie było go przy śmierci matki, przy śmierci brata, a teraz przy śmierci ojca+. Musiało być to dla niego wstrząsające przeżycie, tym bardziej, że od wielu lat tata był dla niego najlepszym przyjacielem, autorytetem i nauczycielem wiary” – wskazało muzeum.
Papież Jan Paweł II w książce "Dar i tajemnica" wspominał, że ojciec miał duży wpływ na jego późniejsze powołanie. "Mogłem na co dzień obserwować jego życie, które było życiem surowym. Z zawodu był wojskowym, a kiedy owdowiał, stało się ono jeszcze bardziej życiem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mojego ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym. Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium" - pisał.
Rodzice Jana Pawła II – Emilia i Karol, są dziś kandydatami na ołtarze. 7 maja 2020 r. rozpoczęły się ich procesy beatyfikacyjne.
Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 r. w Lipniku, współcześnie dzielnicy Bielska-Białej. Jako dwulatek stracił matkę – Annę z domu Przeczek. Jego ojciec, pochodzący z Czańca Maciej Wojtyła, z zawodu był krawcem.
Wadowickie muzeum przypomniało, że Karol Wojtyła w latach 1885-1890 uczęszczał do szkoły w Białej, a następnie rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej i ukończeniu Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie postanowił pozostać w armii. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że nie był czynnym żołnierzem, ale wykonywał prace bardziej urzędnicze.
Początkowo służył w Krakowie, gdzie 10 lutego 1906 r. zawarł związek małżeński z Emilią Kaczorowską.
W 1913 r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wadowic, otrzymując pracę w Państwowej Komisji Uzupełnień. Wojtyłowie mieli troje dzieci. 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie urodził się Edmund, 7 lipca 1916 r. - Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu, a 18 maja 1920 r. - Karol Józef, przyszły papież Jan Paweł II.
W 1918 r. Karol zakończył służbę w armii austro-węgierskiej i wstąpił do wojska polskiego, pozostając w Wadowicach. W 1924 r. otrzymał stopień porucznika. Trzy lata później zakończył służbę wojskową. „Z zachowanych dokumentów wojskowych wyłania się obraz uczciwego, rzetelnego i kompetentnego wojskowego, który cieszył się szacunkiem i sympatią kolegów” – podało muzeum.
Po przejściu na emeryturę zajmował się chorującą żoną oraz opieką nad synami. Po śmierci Emilii w 1929 r. sam zajmował się domem. Trzy lata później zmarł jego starszy syn Edmund – lekarz w bielskim szpitalu.
Karol Wojtyła senior zmarł 18 lutego 1941 r. Miał 63 lata. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu rodziny Kaczorowskich. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ akub/