Brakuje mi słów, gdy patrzę na tysiące kobiet z dziećmi, które uciekają przed wojną - powiedział PAP metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz. Poinformował, że w parafiach powstają punkty zbiórki darów oraz poszerzana jest baza lokalowa dla uchodźców.
W środę ordynariusz przemysko-warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce pojechał z pomocą na granicę polsko-ukraińską.
"Brakuje mi słów patrząc na tysiące kobiet z małymi dziećmi, które uciekają do Polski przed wojną w Ukrainie. To jest tragedia. Nie wierzyłem, że kiedykolwiek zobaczę takie obrazki" - powiedział PAP abp Popowicz.
"Na początku wojny były to osoby z terenów byłej Galicji Zachodniej. W tej chwili, są już z całej Ukrainy poza terenami objętymi działaniami wojennymi, z których nie można się wydostać" - dodał.
Przyznał, że matki z małymi dziećmi mają szansę szybciej przejść przez granicę. Natomiast samochody czekają po kilka dób.
W związku z sytuacją wojenną w Ukrainie abp Eugeniusz Popowicz spotkał się z duchowieństwem archidiecezji przemysko–warszawskiej. W czasie zebrania online powołano sztab kryzysowy w skład, którego weszli: dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Bohdan Kryk, ks. Paweł Szady, ks. Dmytro Fedliuk, ks. Bogdan Kruba, ks. Jan Tarapacki, s. Daniela Szumna i Michał Pulkowski.
"Zadaniem sztabu będzie koordynacja pomocy humanitarnej na terenie archidiecezji wszystkim potrzebującym ofiarom wojny" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.
Poproszono księży proboszczów o zorganizowanie przy wszystkich parafiach punktów zbiórki darów w ramach pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, jak i w samej Ukrainie. "Pomoc może być przekazywana bezpośrednio z parafii do Ukrainy albo dostarczana do magazynów Caritas w Jarosławiu i Przemyślu" - czytamy w komunikacie.
Poinformowano, że za prowadzenie magazynu pomocy humanitarnej w Jarosławiu odpowiada ks. Paweł Szady, natomiast za magazyn w Przemyślu Michał Pulkowski.
Zaznaczono, że "w okresie Wielkiego Postu w parafiach archidiecezji odbędzie się +jałmużna wielkopostna+, która zostanie przeznaczona na dalszą pomoc humanitarną poszkodowanym przez działania wojenne w Ukrainie".
Zobowiązano wszystkich duszpasterzy do nawiązania kontaktu z ośrodkami, domami rekolekcyjnymi, internatami, pensjonatami na terenie parafii, gdzie są rozmieszczeni uchodźcy z Ukrainy celem niesienia wsparcia duchowego znajdującym się tam osobom, szczególnie kobietom i dzieciom.
Dyrektor Caritas przygotuje listę najpotrzebniejszych rzeczy, które powinny być zbierane w pierwszej kolejności i przekazywane na Ukrainę. Wskazano, że "odbiorcą pomocy humanitarnej będą lokalne struktury Caritas eparchii i diecezji ukraińskich".
Poproszono także księży proboszczów o przygotowanie bazy lokalowej na terenach swoich parafii, z przeznaczeniem dla potrzebujących uchodźców. Mają oni ściśle współpracować z lokalnymi samorządami i parafiami rzymskokatolickimi niosącymi pomoc Ukrainie.
W parafiach będą także działać grupy wolontariuszy, którzy zaangażują się w pomoc uchodźcom w tym min.: zbiórkę darów, logistykę, pomoc osobom nieznającym języka polskiego.
Zgodnie z ostatnim listach pasterskich w parafiach codziennie będzie odbywała się modlitwa o pokój na Ukrainie.
W roku 2020 w wyniku reorganizacji struktury Kościoła greckokatolickiego powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, a eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła nazwę na eparchię wrocławsko-koszalińską.
W archidiecezji przemysko-warszawskiej jest 50 parafii i 11 ośrodków duszpasterskich, w których posługuje ponad 29 kapłanów. Parafie są rozrzucone i liczą w okolicach 50 osób. Działają dwa domy zakonne męskie ojców bazylianów w Warszawie i w Przemyślu, a także dziewięć żeńskich domów zakonnych: Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi w Przemyślu i w Warszawie, sióstr bazylianek w Warszawie, Przemyślu i w Gorlicach, a także Sióstr Świętego Józefa w Krakowie i w Przemyślu. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/