Synod Zamojski wniósł wielki wkład w rozwój duchowości, kultury i historii Rzeczypospolitej – powiedział metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz, otwierając konferencję naukową z okazji 300. rocznicy tego wydarzenia.
Konferencję, której celem była ocena tego wydarzenia z perspektywy czasu i na podstawie dostępnych dokumentów, poprzedziła msza św. w katedrze zamojskiej. Liturgii przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego Mariana Rojka – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
"Synod Zamojski wniósł wielki wkład w rozwój duchowości, kultury i historii Rzeczypospolitej" – powiedział abp Popowicz. Zwrócił uwagę, że jego uczestnicy "chcieli dobra Kościoła i ludu Bożego, który tutaj mieszkał i był częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a więc Białorusinów – Rusinów jak tutaj mówiono – i Polaków".
Sesję naukową "Synod Zamojski 1720-2020 in memoriam" zorganizował Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Muzeum Zamojskie.
17 września 2020 r. minęło 300 lat od zakończenia Synodu Zamojskiego, który trwał od 26 sierpnia do 17 września 1720 r. w Zamościu. Obradował on w trzech sesjach 26 sierpnia i 1 i 17 września 1720 r. Został zwołany przez metropolitę unickiego Leona (Lew) Kiszkę OSBM (ur. 1668, zm. 1728). Obradował w cerkwi św. Mikołaja i wzięło w nim udział 140 uczestników. Obradom przewodniczył nuncjusz papieski w Polsce Girolamo Grimaldi z metropolitą Lwem Kiszką.
Na synodzie było obecnych siedmiu unijnych biskupów i protoarchimandryta Bazyliańskiego Zakonu Antonij Zawadzki. Byli również księża, którzy reprezentowali duchowieństwo i wiernych z całej metropolii kijowskiej.
Pierwsze dokumenty soborowe opublikowano w 1724 r., a następnie w 1858 i 1883 r. Były to rzymskie edycje przygotowane przez Kongregację Propagandy Wiary. Dokumenty Synodu Zamojskiego dotyczą doktryny, organizacji, administracji, prawa i liturgii Kościoła greckokatolickiego.
Synod Zamojski wzmocnił integrację metropolii kijowskiej z Kościołem Katolickim, zapoczątkowaną aktem unii brzeskiej z 1596 r. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/