Religia

20.10.2019

Abp S. Gądecki: dziękujemy za pracę Bambrów dla rozwoju Wielkopolski

Dziękujemy za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem miasta Poznania i okolic, za wszystko, co przyczyniało się, dzięki pracy Bambrów, do rozwoju Poznania i Wielkopolski – mówił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki na mszy z okazji 300-lecia przybycia Bambrów do Wielkopolski.

Dziękczynieniu, które miało miejsce w niedzielę w katedrze poznańskiej, przewodniczył i homilię wygłosił abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu.

Abp Gądecki na początku mszy św. powitał obecne na Eucharystii delegacje oraz zgromadzonych wiernych. Przypomniał też historię osadników bamberskich, którzy przybyli do Wielkopolski na początku XVIII wieku. "Przez wiarę przywędrowali do ziemi obiecanej jako ziemi obcej jak Abraham" - powiedział.

Abp Ludwig Schick, który przewodniczył mszy św. mówił w homilii o potrzebie szerzenia pokoju między ludźmi i narodami oraz głoszenia Ewangelii.

"300-lecie osiedlenia się osadników z Bambergu w Poznaniu jest wspomnieniem udanej migracji i integracji. Jest też wspomnieniem dobrego sąsiedztwa i owocnej wymiany między Polakami a Niemcami. Wszyscy chrześcijanie są ochrzczeni i posłani, by - jak głosi motto tego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, października 2019 roku - przyczyniać się do pokoju i dobrobytu wszystkich ludów i narodów, przede wszystkim przez wytrwałą modlitwę. Świętujmy ten jubileusz także jako zobowiązanie do pokojowego współistnienia Polaków i Niemców" - powiedział abp Schick.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale jubileuszu 300-lecia osadników bamberskich abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Ludwigowi Schickowi.

Mszę św. transmitowało archidiecezjalne Radio Emaus. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

slz/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL