![Od lewej: rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP prof. dr hab. Anna Zellma, bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial, kierownik Katedry Katechetyki Szczegółowej KUL ks. prof. Andrzej Kiciński i dyrektor wydawnictwa „Jedność” ks. Leszek Skorupa podczas konferencji prasowej nt. „Dyrektorium o katechizacji”. Fot. PAP/R. Guz](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/202009/dyrektorium_katechizacja.jpg?itok=EZf_wVYj)
Musimy docenić dwie godziny religii w szkole. Przeniesienie ich do parafii byłoby bardzo trudne – powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji polskiego tekstu „Dyrektorium o katechizacji”.
Zdaniem Gądeckiego katecheza interesuje wiele tysięcy katechetów i katechetyków.
"Jest to wielkie gremium, które zdaje sobie sprawę, że w katechezie zachodzą głębokie procesy modernizacyjne. Nie tylko rozległość tematów, które w tym tekście się znajdują, ale precyzja i prostota, z jaką podnoszone są w niej pewne tematy, jest bardzo podnosząca na duchu" – zaznaczył.
Abp Gądecki zwrócił jednocześnie uwagę, że "przeniesienie lekcji religii do parafii byłoby bardzo trudne", dlatego – dodał – "trzeba docenić dwie godziny religii w szkołach".
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP w latach 2010-2020 bp Marek Mendyk zaznaczył, że "Dyrektorium o katechizacji" składa się z trzech części i 12 rozdziałów. Podkreślił, że "formacja katechetyczna i pedagogiczna muszą uwzględniać całą sytuację i aspekt rzeczywistości, w której żyje katechizowany".
Z kolei kierownik Katedry Katechetyki Szczegółowej KUL ks. prof. Andrzej Kiciński przedstawił trzy etapy przygotowania dyrektorium: dalsze – sięganie do Soboru Watykańskiego II i bliższe – kiedy w 2013 r. papież Benedykt XVI przeniósł kompetencje do Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. "Praca nad dyrektorium była fascynującą przygodą spotkania się z żywym Kościołem powszechnym" – przekonywał.
Prof. Anna Zellma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wskazała, że "dyrektorium przypomina, że na mocy chrztu świętego katecheci – podobnie jak wszyscy chrześcijanie – uczestniczą w kapłaństwie powszechnym. Są odpowiedzialni za zbawienie tych wszystkich osób, do których Pan Bóg ich posyła w różnych środowiskach"
Zaznaczyła również, że "katecheta ma być towarzyszem i wychowawcą, czyli być blisko katechizowanych, towarzyszyć im, z cierpliwością słuchać, wsłuchiwać się w ich wątpliwości, pytania i pomagać odpowiadać im na te pytania w świetle Ewangelii".
Nowe "Dyrektorium o katechizacji" zatwierdził papież Franciszek 23 marca 2020 r. i zaprezentowane w Watykanie 25 czerwca br. Dokument przygotowała Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji. Uaktualnia on poprzednie dyrektorium, które zostało wydane przez Stolicę Apostolską w 1997 r. Jest to trzecie dyrektorium od czasu Soboru Watykańskiego II.
Nowe "Dyrektorium o katechizacji" jest podzielone na trzy części i 12 rozdziałów. Pierwsza część dotyczy roli katechezy w ewangelizacyjnej misji Kościoła. Przypomina się w niej między innymi o odpowiednim przygotowaniu katechetów. W drugiej części dokumentu zatytułowanej "Proces katechezy" podkreślone jest znaczenie rodziny, która uczestniczy w katechizacji i stanowi świadectwo wiary. Dokument przypomina też o podstawowych obowiązkach biskupa odnośnie katechezy. (PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/