Religia

30.11.2018

Abp S. Gądecki odprawi w sobotę w Paryżu mszę z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbędzie się w sobotę w katedrze Notre Dame w Paryżu – poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek PAP biuro prasowa KEP.

Uroczystości organizuje Polska Misja Katolicka we Francji we współpracy z ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej.

"Wszystkich naszych rodaków oraz przyjaciół już dziś bardzo serdecznie zapraszam 1 grudnia na wspólne, narodowe świętowanie do katedry Notre Dame. Wdzięczni za wolność i niepodległość oraz za tych, którym je zawdzięczamy, wypełnijmy przed Bogiem i historią święty obowiązek dziękczynienia i pamięci" – napisał cytowany w komunikacie rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

Rektor PMK podkreślił, że rok 2018 jest czasem narodowego dziękczynienia za sto lat odzyskanej na nowo niepodległości Polski. "Z tej okazji Polska Misja Katolicka we Francji we współpracy z ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej organizuje centralne uroczystości jubileuszowe. Odbędą się one w sobotę 1 grudnia o godz. 15.00 w katedrze Notre Dame w Paryżu. Mszy świętej przewodniczył będzie metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Kościół francuski będzie reprezentowany przez Jego Eminencję kardynała André Vingt-Trois" – wskazał.

Poinformował także, że swój udział potwierdził również delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji bp Wiesław Lechowicz. "Ważnym momentem uroczystości będzie inauguracja kaplicy Polskiej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w katedrze Notre Dame, ofiarowanej przez ojców paulinów z Jasnej Góry" – podkreślił rektor PMK.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 15.00 mszą św. w katedrze Notre Dame. Wydarzenie poprzedzi występ zespołu Cappella Marialis z bazyliki Mariackiej i Orkiestry Symfonicznej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, który usłyszymy również podczas mszy św. Wśród wielu gości z Polski udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL