Rola biskupów w rozeznawaniu, szybko zmieniające się przesłanki antropologiczne i owocne praktyki Kościoła – były głównymi tematami drugiej części Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, w której uczestniczyli przewodniczący konferencji episkopatów.
12 lutego w stolicy Czech zakończą się obrady drugiej części kontynentalnego synodu o synodalności. Jego celem było wypracowanie głównych tez do obrad biskupów zgromadzenia synodalnego w październiku 2023 r. w Rzymie.
Rezultaty synodu w Pradze podsumował reprezentujący polski Kościół przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP arcybiskup Gądecki wyjaśnił, że jednym z głównych zagadnień było wyjaśnienie roli biskupów we współczesnym Kościele.
„Rola biskupów w rozeznawaniu polega przede wszystkim na słuchaniu Ducha Świętego oraz że nie jest to słuchanie indywidualne, ale słuchanie we wspólnocie. Nie chodzi o głos samej elity, ani nie chodzi o głos większości, ale chodzi o powzięcie decyzji w duchu modlitwy. Chodzi o wyważenie wszystkich racji i opinii” – zauważa arcybiskup Gądecki.
Podstawą do dyskusji na temat roli biskupów w ramach wspólnoty wiernych były między innymi wnioski z przedstawionej w sierpniu 2022 r. przez KEP ogólnopolskiej syntezy synodu.
„W wypowiedziach uczestników spotkań, zarówno osób duchownych, jak i świeckich, pojawił się obraz zdystansowanego biskupa urzędnika, niezainteresowanego sprawami parafii, +oderwanego od rzeczywistości+ oraz problemów, którymi żyją wierni” – czytamy w syntezie.
Przedstawiciele episkopatów Europy, dyskutowali także nad miejscem osób świeckich we współczesnym Kościele. Arcybiskup Gądecki zauważył, że należy mieć nadzieję, że synod jest okazją do większego „poruszenia” wiernych, nazywanych od czasów II Soboru Watykańskiego „śpiącym olbrzymem”. „Doznało to już sporego poruszenia w tym sensie, że mamy nawet męczenników świeckich, którzy brali udział w dziele ewangelizacji” – dodał.
Wyzwaniem dla Kościoła w Europie są też przemiany w postrzeganiu człowieka we współczesnym świecie.
„Następuje ogromna szybkość w zsekularyzowanym świecie i dlatego potrzeba szybkiej odpowiedzi ze strony Kościoła misyjnego. I tym razem nie chodzi o misyjność w wykonaniu duchowieństwa, czyli kapłanów, biskupów i zakonników, ale o odpowiedź całego Kościoła, czyli o odpowiedź wszystkich” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.
Zdaniem arcybiskupa Gądeckiego zadaniem Kościoła i wiernych we współczesnym świecie jest opieka nad słabszymi w ramach idei „kultury życia w kwestii narodzin czy starców oraz osób wymagających wsparcia ze strony całej wspólnoty Kościoła”. Abp Gądecki powiedział także, że biskupi apelowali o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Podczas obrad w Pradze pojawił się również postulat zebrania „dobrych praktyk Kościoła”.
„Taki apel został wystosowany do wszystkich episkopatów, aby każdy, kto ma do czynienia z owocną aktywnością, przekazał to innym. Aby można było wprowadzać w życie te praktyki, które w innych Kościołach zyskały uznanie i są owocne” – stwierdził przewodniczący KEP.
W trzydniowych obradach w Pradze wzięli udział przewodniczący 39 krajowych konferencji biskupów. Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne o Synodalności to kolejny etap debat nad przyszłością Kościoła. Pierwszy raz w historii wstępnym etapem synodu były konsultacje na poziomie diecezji. W pracach synodalnych na poziomie parafii i diecezji w Polsce wzięło udział łącznie ok. 100 tys. osób.
Z Polski w obradach drugiej części zgromadzenia, poza abp. Stanisławem Gądeckim, biorą udział przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce synodu o synodalności abp Adrian Galbas, członek archidiecezjalnego zespołu synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej s. Mirona Turzyńska i członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na synod prof. Aleksander Bańka.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ joz/