Religia

19.10.2019

Abp S. Gądecki: św. John Henry Newman wzorem odwagi i wytrwałości

Dziękujmy Bogu za dar tej kanonizacji, dziękujmy też papieżowi Franciszkowi za to, że postawił Kościołowi – a w szczególności wszystkim, którzy poszukują Prawdy – wspaniały wzór odwagi i wytrwałości – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Abp Gądecki przewodniczył w piątek w kaplicy księży filipinów w Poznaniu nabożeństwu dziękczynnemu za kanonizację świętego Johna Henry'ego Newmana.

W wygłoszonej homilii podczas nabożeństwa przewodniczący KEP powiedział: "Prośmy św. Johna Henry’ego o światło dla wszystkich, którzy znajdują się w ciemnościach i poszukują Światła".

CZYTAJ TAKŻE

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że "św. Newman uczy nas, iż jeśli przyjęliśmy prawdę Chrystusa i dla Niego poświęciliśmy swoje życie, to nie może być rozdźwięku między tym, w co wierzymy, a sposobem, w jaki żyjemy". "Każda nasza myśl, słowa i czyny muszą być ukierunkowane na chwałę Boga i szerzenie Jego królestwa" - dodał.

Abp Gądecki zaznaczył też, że św. John Henry Newman dogłębnie, systematycznie i mozolnie poszukiwał prawdy. "Uważał, że chrześcijanin nie powinien ulegać nurtowi racjonalizmu, dominującemu wówczas w nauce i kulturze, którego przedstawiciele spychali doświadczenie wiary w obszary fideizmu, czyli w przestrzeń ślepej i nieposiadającej intelektualnego uzasadnienia wiary" – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że Newman wielokrotnie podkreślał, że nie ma konfliktu między wiarą a rozumem. "Według niego człowiek może odkryć sens egzystencji dopiero wtedy, gdy w pełni otworzy się na tajemnicę Boga objawioną mu w słowach i czynach Jezusa Chrystusa" - zaznaczył.

Przewodniczący Episkopatu, opisując drogę wiary św. Johna Henry'ego Newmana, mówił o jego poszukiwaniu prawdy, "o jedynym Kościele, założonym i chcianym przez Chrystusa". W tym celu studiował on nie tylko Pismo Święte, ale też pisma św. Ignacego Anticheńskiego i św. Ireneusza, a później św. Ambrożego i św. Augustyna. "Następnie uważnie analizował proces formowania się dogmatów chrześcijańskiej wiary na kolejnych soborach powszechnych" – mówił abp Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że dla poszukującego prawdy Newmana "obroną przed racjonalizmem i liberalizmem była dla niego zasada dogmatu, polegała na bezwarunkowym przyjęciu objawienia".

Przewodniczący Episkopatu zauważył też, że choć Newman dostrzegał słabości katolików, to poprzez swoje badania przekonał się i nie miał wątpliwości, że "Boże Objawienie zostało zachowane w ciągu wieków i wiernie przekazane ludziom dzięki Tradycji Kościoła katolickiego".

Abp Stanisław Gądecki w swojej homilii mówił o tym, jak fascynującą postacią był św. John Henry Newman. Cierpliwie i wytrwale dążył do prawdy i pełni wiary. "Jego dogłębne, systematyczne i mozolne poszukiwanie prawdy stanowiło bezkompromisowe wyzwanie dla czasów jemu współczesnych i będzie dalej takim wyzwaniem dla przyszłych pokoleń" – podkreślił.

John Henry Newman urodził się 21 lutego 1801 r. w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 r. został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Po latach badań Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła i własnych przemyśleń, Newman podjął decyzję o przejściu na katolicyzm. Uznał bowiem, że to katolicy kontynuują dzieło apostołów. Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986 r. 19 września 2010 r. beatyfikował go w Birmingham Benedykt XVI. John Henry Newman został kanonizowany przez papieża Franciszka 13 października tego roku. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL