40 lat temu Jan Paweł II spotkał się na Jasnej Górze z pielgrzymami z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego i wypowiedział historyczne słowa: o pracy i o rodzinie – przypomniał w opublikowanej w środę odezwie do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
W słowie skierowanym do diecezjan z okazji przypadającej w czwartek 40. rocznicy spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z pielgrzymami z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na Jasnej Górze, abp Skworc przypomniał okoliczności tego spotkania oraz główne myśli homilii wygłoszonej wówczas przez papieża.
Jak napisał metropolita, tamto spotkanie było „spontaniczną odpowiedzią Jana Pawła II” na bezskuteczne starania biskupa Herberta Bednorza, aby Górny Śląsk, a zwłaszcza Piekary Śląskie, stały się miejscem spotkania z papieżem, który jako metropolita krakowski wcześniej dwanaście razy głosił tam homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej.
Przeciwne wizycie Jana Pawła II na Górnym Śląsku były ówczesne władze partyjne woj. katowickiego, które organizowały rzekomo spontaniczne akcje protestacyjne. Wiedząc o tych staraniach i sprzeciwie władz wojewódzkich, papież zaprosił Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia na Jasną Górę, czego władza nie mogła zabronić ani spotkania storpedować. Tam Jan Paweł II odprawił mszę świętą i wygłosił homilię.
„Dnia 6 czerwca 1979 r. Górny Śląsk i Zagłębie stawiły się w nieprzeliczonej liczbie wiernych przed szczytem na Jasnej Górze, aby powitać Ojca Świętego, a przede wszystkim modlić się i wysłuchać jego orędzia. Słowa papieża Jana Pawła II do Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia należą do historycznych, do których powinny wracać kolejne pokolenia zamieszkujące Górny Śląsk i Zagłębie, tworzące od niedawna samorządową metropolię” - ocenił abp Skworc.
„Wszyscy winniśmy wdzięczność Janowi Pawłowi II za słowa o pracy, która jest +podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi+ i posiada +nie tylko znaczenie techniczne, ale także etyczne+. Winniśmy wdzięczność za słowa wypowiedziane o rodzinie, której racja bytu +jest jednym z podstawowych wyznaczników ekonomii i polityki pracy+” - cytował papieskie przesłanie metropolita.
„Winniśmy Janowi Pawłowi II wdzięczność za docenienie +ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy+ i promocję naszego pozdrowienia +Szczęść Boże!+, które uznał on za +jeden z najwspanialszych skrótów, jakie istnieją we wszystkich językach świata: dwa słowa łączące pamięć o Bogu z odniesieniem do ludzkiej pracy+” - dodał abp Skworc..
„Mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne naszej uwagi, bo wzywał papież: +Nie dajcie się uwieść pokusie, że człowiek może odnaleźć siebie, wyrazić siebie, odrzucając Boga, wykreślając modlitwę ze swego życia, pozostając przy samej tylko pracy w złudnej nadziei, że same jej wytwory bez reszty nasycą wszystkie potrzeby ludzkiego serca. Nie samym bowiem chlebem żyje człowiek!+” - zaakcentował metropolita katowicki.
W tym kontekście zaapelował do lektury pełnego tekstu tamtej papieskiej homilii; do wydrukowania jej w parafialnych gazetkach i umieszczania na stronach internetowych parafii
Przypomniał też 1983 r., kiedy Górnoślązacy powitali Jana Pawła II w blisko dwumilionowym tłumie na katowickim lotnisku Muchowiec i wysłuchali ewangelii pracy, w której znalazła się m.in. pochwała prawa robotników do zrzeszania się, co było obroną – zdelegalizowanego wtedy – związku zawodowego Solidarność.
„Pewnie nie byłoby spotkania podczas II wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1983 r., gdyby nie tamto spotkanie na Jasnej Górze w 1979 r., którego materialnym znakiem jest świeca i stuła papieska, przekazane do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, i gdyby nie – przede wszystkim – papieskie nauczanie” - wskazał abp Skworc.
„W dniu, kiedy wspominamy to historyczne wydarzenie, zachęcam diecezjan, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, aby w duchu wdzięczności za niezapomniane spotkanie na Jasnej Górze przeczytali tamto papieskiej nauczanie, homilię z 6 czerwca 1979 r., emanującą miłością do Górnego Śląska, Zagłębia i jego mieszkańców” - napisał metropolita katowicki.
„Niech naszym codziennym pozdrowieniem w przestrzeni rodzinnej i publicznej będą bliskie nam i promowane przez Jana Pawła II słowa: +Szczęść Boże+. I niech treść tych słów stanie się naszym udziałem!” - wezwał.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mhr/