W Bibliotece Narodowej w Warszawie przyznano Nagrody Historyczne m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Laureatką została Anna Wylegała, autorka publikacji „Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce”.
W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się gala przyznania Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego za 2022 r. "Już raz czternasty została przyznana Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. W tym roku o nagrodę rywalizowało 101 publikacji.
Z nich nominowano dziesięć. Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego przyznało główną nagrodę książce "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" autorstwa Anny Wylegały. To opowieść o reformie rolnej przeprowadzonej w Polsce w latach 1944-45. Jest to jedno z najsłabiej zbadanych wydarzeń z powojennej historii" - powiedziała PAP koordynatorka do spraw promocji Domu Spotkań z Historią (DSH) Milena Ryćkowska, podkreślając, że nagrodzona książka zawiera liczne świadectwa i wspomnienia rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie.
"W DSH bardzo cieszy nas ta nagroda. Jak mówi sama autorka nagrodzonej publikacji, jest ona oparta na relacjach świadków historii, a one są właśnie niezwykle ważnym obszarem działalności Domu. Prowadzimy Archiwum Historii Mówionej - największy zbiór relacji i wywiadów biograficznych” - tłumaczy Ryćkowska.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Miasta Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Karol Modzelewski, a w 2021 r. - Grzegorz Piątek za książkę "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
Nagrodę młodzieżowych klubów historycznych otrzymała Katarzyna Surmiak-Domańska za książkę "Czystka".
"To rodzinna saga napisana z reporterską wnikliwością, ukazująca obraz wiejskiego życia na Kresach. Na uwagę zasługuje fakt, że obydwie autorki nagrodzonych książek nie są historyczkami, a jednak dzięki swojej pracy i wnikliwości w badaniach, które przeprowadziły, ich książki mają wymiar historyczny, co pokazuje werdykt jury" - wyjaśnia Ryćkowska.
Tegoroczna laureatka Nagrody Historycznej m. st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego Anna Wylegała (ur. 1982) jest socjolożką, adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W pracy badawczej łączy metodologię nauk społecznych z warsztatem historycznym. Autorka książek "Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich Ziem Odzyskanych" oraz "Był dwór, nie ma dworu", współredaktorka tomu "The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine". Za książkę "Był dwór, nie ma dworu" otrzymała Nagrodę im. Tomasza Strzembosza, Nagrodę im. Jerzego Giedroycia oraz nominacje do Nagrody Historycznej Polityki, Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Nagrody KLIO a także wyróżnienie w kategorii "Książka historyczna" w ramach Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/