Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie zostaną zaprezentowane w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na ekspozycji znajdą się prace takich artystów, jak Pierre Bonnard, Lucien Pissarro, Auguste Renoir czy Alfons Mucha.
Wystawa zostanie otwarta na początku września, gościć będzie w Poznaniu przez trzy miesiące.
"Pokażemy ponad 100 prac graficznych wykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Lucien Pissarro, Henri Riviere, Auguste Renoir czy długo z Francją związanych, jak Georges de Feure i Alfons Mucha" - poinformowała rzeczniczka CK Zamek Anna Szamotuła.
Jak dodała, zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, pozwoli prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której dotąd obowiązywał prymat czerni i bieli. Taki jest też pełny tytuł wystawy: "Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie".
"Koniec wieku XIX we Francji przyniósł gwałtowny rozwój tej gałęzi sztuki, która często służebna wobec reporterskiego obowiązku czy reklamowego apetytu, zyskała nowy wymiar i charakter. Nastąpił przełom – nie tylko kalendarzowy – który przyniósł sławę malarzom-grafikom i nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki" - poinformowała.
Kolekcję dzieł prezentowanych w Zamku uzupełnią m.in. plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego.
Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, na który złożą się specjalnie przygotowane lekcje, spotkania, wykłady i warsztaty.
"Program zbudowany jest wokół zagadnienia koloru, jego istoty, natury, właściwości, struktury, historii, zastosowań. W trakcie wydarzeń będziemy się skupiać zarówno na kolorze w kontekście grafik, jak i kolorów, które można dostrzec w Zamku. Podczas wykładów słuchacze dowiedzą się więcej o kolorze jako zjawisku występującym w przyrodzie, zgłębią tajniki pigmentów i ich wykorzystania w grafice przemysłowej" - poinformowała rzeczniczka.
Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Szamotuła podkreśliła, że specjalnie nagrana ścieżka dźwiękowa przeprowadzi zwiedzających przez barwny świat arcydzieł grafiki francuskiej. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ amac/