Kultura i sztuka po 1989 roku

03.10.2016

Autor loga Solidarności zaprojektuje dekorację kamienic w Gdańsku

Jerzy Janiszewski. Fot. PAP/R. Jocher Jerzy Janiszewski. Fot. PAP/R. Jocher

Twórca loga Solidarności Jerzy Janiszewski zaprojektuje nowe elewacje ośmiu kamienic przy ulicy Rybackie Pobrzeże w centrum Gdańska. Budynki są położone obok Targu Rybnego na rzeką Motławą.

"Cieszę się, że mi to zaproponowano. Jestem tylko jednak częścią wspólnoty artystów i autorów elewacji. Nie czuję się wcale jedynym autorem tej koncepcji" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku Janiszewski.

64-letni twórca, oprócz znanego na całym świecie znaku graficznego Solidarności, przygotował też m.in. w 2011 r. logo polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Wyjaśnił, że zabierając się do pracy nad dekoracją fasady kamienic chciał stworzyć "pewnego rodzaju kolaż związany z historią" Rybackiego Pobrzeża.

"Jego elementem będzie m.in. napis Gdańsk, którego z bliska nie będzie widać. Będzie można go natomiast dostrzec z drugiej strony Motławy. Kierując się dużym szacunkiem do tradycji uznałem, że powinny być też napisy w języku niemieckim. Będą one trochę przetarte, żeby czuło się w tym nawarstwienie historii" - mówił.

Dodatkowo, na elewacjach budynków przy Rybackim Pobrzeżu znajdą się też m.in. elementy dekoracyjne w formie turbotów oraz 1,5-metrowy odlew łososia.

Koordynator projektu całego projektu Barbara Brzuskiewicz poinformowała, że priorytetem podczas zdobień elewacji będzie użycie jak największej liczby elementów rzemieślniczych. „Mamy więc ceramikę, odlewy aluminiowe, metaloplastykę, mozaikę, sgraffito, a także tradycyjne techniki malarskie” – wytłumaczyła.

"Cieszę się, że mi to zaproponowano. Jestem tylko jednak częścią wspólnoty artystów i autorów elewacji. Nie czuję się wcale jedynym autorem tej koncepcji" - powiedział Jerzy Janiszewski. Wyjaśnił, że zabierając się do pracy nad dekoracją fasady kamienic chciał stworzyć "pewnego rodzaju kolaż związany z historią" Rybackiego Pobrzeża.

„Jeżeli chodzi o Rybackie Pobrzeże to mamy do czynienia z trudnymi elewacjami. Kamienice, zbudowane w latach 70. ub. wieku, mają prawie charakter bloku mieszkalnego. Jako, że to było już tanie budownictwo, to okna są na takim samym poziomie. Potrzebny był więc nam artysta dużej klasy jak Jerzy Janiszewski, który podjąłby się próby zindywidualizowania tych elewacji, a jednocześnie nadania im jakiejś wspólnej idei” - dodała.

Opisując pomysł ozdobienia elewacji kamienic przy ulicy Ogarnej Brzuskiewicz powiedziała, że "zachowano specyfikę, którą dotychczas reprezentowała ta ulica". "Oprócz tego, że elewacje będą odnowione, to powstaną dekoracje, które pokażą puls dzisiejszego dnia. Stąd też do projektu zaprosiliśmy młodych artystów” - podkreśliła.

Na budynkach przy Ogarnej pojawią się np. motywy reliefowe nawiązujące do genezy nazwy tej ulicy, tj. biegnące ogary oraz psy.

Zdobienie artystyczne za każdym razem poprzedzone jest remontem fasad kamienic.

Brzuskiewicz poinformowała, że na ulicy Ogarnej prace powinny się zakończyć do końca października, a w przypadku Rybackiego Pobrzeża nie później niż do połowy listopada.

Zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak poinformował, że w ramach odnowy i dekorowania kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku w latach 2013-15 odrestaurowanych zostało 79 elewacji. Miasto wydało na ten cel ponad milion złotych.

Na przedsięwzięcie związane z fasadami kamienic przy ulicach Ogarna i Rybackie Pobrzeże samorząd przeznaczy 390 tys. złotych. Część kosztów pokrywają wspólnoty mieszkaniowe.(PAP)

rop/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL