Specjalne oprowadzania, warsztaty i koncerty związane z tradycjami górniczymi odbędą się w przypadającą w sobotę Barbórkę w Muzeum Śląskim w Katowicach, którego podziemna siedziba powstała przed kilkoma laty na terenach zlikwidowanej kopalni.
"Znajdujące się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Muzeum Śląskie w szczególny sposób ukazuje swoją więź z historią i tradycją regionu" – podkreśliła w piątek Anna Kopaniarz z Muzeum Śląskiego.
Dokładnie w dniu św. Barbary – patronki górników - w głównym gmachu muzealnym przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach odbędą się wydarzenia związane z tym świętem. O godz. 11 będą to warsztaty plastyczne na przykładzie prac z Galerii śląskiej sztuki sakralnej – jednej z muzealnych wystaw stałych. Zajęcia inspirowane postacią św. Barbary odbędą się w ramach cyklu "Bardzo młoda pracownia" i są przeznaczone dla dzieci w wieku 6–9 lat wraz z opiekunami.
O godz. 14 będzie można natomiast wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim w przestrzeni kolejnej z głównych ekspozycji – Galerii plastyki nieprofesjonalnej. Jego tytuł to: "Patronka i (nie)święta. Opowieść o Świętej Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych".
Po południu odbędą się specjalne wydarzenia muzyczne: o 15.05 – godzinny koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, a tuż przed nim – o 14.45 – piętnastominutowy występ Muzealnego Chóru Społecznego. Oba będą miały miejsce w ogólnodostępnym holu głównego budynku muzealnego na poziomie -2.
"Warto choć na chwilę przyjść na ten występ, by poczuć wyjątkowego ducha Barbórki, ponieważ będzie można wówczas usłyszeć wiązankę okolicznościowych melodii górniczych" - podkreśliła Anna Kopaniarz.
Barbórka to również dobra okazja do zwiedzenia wystaw stałych muzeum w ramach proponowanych ścieżek tematycznych. Oprowadzania po wystawach stałych ścieżką "Skond my som?" (Skąd jesteśmy?), prezentującą "w pigułce" historię i kulturę Górnego Śląska, odbędą się o godz. 11 i 16. Oprowadzenie po terenie zewnętrznym ścieżką "Byzuch (odwiedziny) u Ferdynanda" zaplanowano na godz. 12.30. Będzie można się dowiedzieć, co zostało z dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, jak funkcjonowała w czasach swojej świetności, a także jaki miała wpływ na otaczające ją miasto. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/