W środę na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec na Podkarpaciu odbyło się symboliczne przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie.
Tradycja przekazywania światełka sięga już ponad 20 lat. Uroczystość organizują samorządowcy z dwóch przygranicznych powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego.
Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż z racji toczącej się wojny w Ukrainie stała się dodatkowo symbolem wsparcia i otuchy dla naszych wschodnich sąsiadów.
W uroczystości wzięli udział m.in. polscy harcerze i ukraińscy skauci oraz członek zarządu woj. podkarpackiego Anna Huk, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta lubaczowski Zenon Swatek. Stronę ukraińską reprezentowali m.in. deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakunets, przewodniczący jaworowskiej rady rejonowej Mykola Romaniuk, mer Jaworowa Ihor Hrabovskyi.
Jak podkreślił w czasie swojego wystąpienia starosta jarosławski Stanisław Kłopot, Betlejemskie Światełko jest przede wszystkim symbolem nadziei, pokoju, jedności i braterstwa. „W tym roku jest wyjątkowe – chcemy, aby przyniosło wam, nasi drodzy sąsiedzi, wsparcie i otuchę w trudnym czasie wojny” – dodał.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ akub/