Wiceminister kultury Paweł Lewandowski i wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski promują w Mińsku kandydaturę Łodzi na organizatora wystawy EXPO 2022. W stołecznym kinie Centralnyj otwarto we wtorek wystawę plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.
„Prowadzimy zorganizowaną akcję międzynarodową promocji naszej kandydatury przed głosowaniem, które odbędzie w listopadzie i które zadecyduje, czy to Łódź zostanie gospodarzem wystawy EXPO 2022. W tym czasie, gdy ja tutaj jestem, pan minister Witold Waszczykowski otworzył w ONZ wielką wystawę poświęconą temu miastu” – powiedział PAP we wtorek wiceminister kultury Paweł Lewandowski, obecny w Mińsku w ramach wizyty promującej kandydaturę miasta Łodzi na gospodarza tej międzynarodowej imprezy.
„Po raz pierwszy wystawa EXPO ma szansę odbyć się w tej części Europy i Białoruś jako nasz bliski sąsiad ma szansę na tym skorzystać. Liczymy na poparcie rządu białoruskiego” – oświadczył w rozmowie z PAP wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
W dniach 21-22 marca w Mińsku przebywają delegacje ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz władz Łodzi, które wspólnie działają na rzecz wypromowania kandydatury tego miasta. Jednym z elementów tej akcji było otwarcie w mińskim kinie Centralnyj wystawy plakatów „Andrzej Pągowski. Kieślowski na nowo”. W czasie oficjalnego spotkania odbyła się projekcja dwóch etiud Kieślowskiego „Tramwaj” i „Koncert życzeń”, zaprezentowano także film promujący Łódź.
Piątkowski podkreślał, że Łódź – od 25 lat miasto partnerskie Mińska – jest miastem wielokulturowym, w którym spotyka się tradycja i nowoczesność. „Zapraszam was do nas na EXPO 2022, którego gospodarzami, mam nadzieję, zostaniemy. Ale zapraszam was również w tym roku. Jestem pewien, że Białorusini poczują się u nas jak w domu” – oświadczył wiceprezydent Łodzi.
Wcześniej we wtorek Lewandowski i Piątkowski wzięli udział w spotkaniach z białoruskimi wiceministrami kultury - Wasylem Czernikiem i spraw zagranicznych - Alehiem Krauczenką.
Jak powiedział Lewandowski, omawiane były kwestie związane z EXPO 2022. „Obaj wiceministrowie zapewniali nas o swoim pozytywnym nastawieniu. Na razie nie zadeklarowano jeszcze bezpośredniego poparcia. To jest ważna decyzja polityczna i Białorusini chcą dać sobie czas, by zdecydować, które państwo poprzeć” – powiedział Lewandowski.
Poruszano również tematy dotyczące współpracy dwustronnej. „Z ministrem Czernikiem rozmawialiśmy m.in. o tym, że chcielibyśmy odnowić znajdujące się na Białorusi groby polskich żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Chcemy, by na stulecie niepodległości te groby były piękne, by uczcić pamięć bohaterów, walczących o wolną Polskę” – powiedział wiceminister kultury.
Na Białorusi znajdują się 44 cmentarze żołnierzy wojny z 1920 r., z tego 30 wymaga renowacji. „Rozmowa dotyczyła także tzw. białoruskiej listy katyńskiej, prosiłem o wsparcie w uzyskaniu dostępu do niej” – dodał.
Delegacja samorządowa Łodzi, której towarzyszą przedstawiciele biznesu, realizuje podczas wizyty także program związany z obchodami 25-lecia współpracy partnerskiej między Łodzią i Mińskiem. Planowane są spotkania z władzami miasta, a także podpisanie porozumienia o współpracy między Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi a Białoruską Akademią Sztuk w Mińsku.
Wiceminister Paweł Lewandowski spotka się w środę z dyrektorem Narodowego Muzeum Sztuki Uładzimirem Prakapcouem.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ kot/ mc/