Ponad 20 nagrobków na zabytkowym bielskim kirkucie, które jesienią ub.r. zniszczyli dwaj bielszczanie, naprawiła Gmina Żydowska. Wśród nich jest pomnik wybitnego bielszczanina Karola Korna. Policjanci podali w poniedziałek, że sprawcy wkrótce staną przed sądem.
Szefowa społeczności żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra poinformowała, że Gmina sfinansowała usuwanie szkód z własnej kasy. Niektóre z grobów, m.in. Korna, były całkowicie zniszczone. Koszt naprawy sięgnął 25 tys. zł. Sprawcy zniszczyli również wystawę fotografii, znajdującą się przed wejściem do domu przedpogrzebowego na kirkucie. Straty zostały wycenione na
Rzecznik bielskich policjantów Elwira Jurasz poinformowała w poniedziałek, że akta zostały już przekazane prokuratorom, którzy skierowali w ubiegłym tygodniu akt oskarżenia do sądu rejonowego w Bielsku-Białej. Dwaj bielszczanie w wieku 24 i 18 lat odpowiedzą za znieważenie miejsca spoczynku oraz kradzież. Grozi im do pięciu lat więzienia.
Oskarżeni weszli na cmentarz w nocy z 31 października na 1 listopada. Rozbili ponad 20 nagrobków. Zabrali też fotografie z wystawy. Policjanci zatrzymali ich tydzień później. W garażu jednego z nich znaleźli zdjęcia. Jak ustalono dewastacja miała tło chuligańskie. Obaj mężczyźni byli pijani, gdy wchodzili na cmentarz. Wykluczono pobudki antysemickie. Sprawcy przyznali się do winy i chcą dobrowolnie poddać się karze.
Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pojawiły się w XVI w., jednak ślady osadnictwa pochodzą z połowy XVII w., kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny społeczność żydowska była bardzo liczna. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli ok. 13 proc. mieszkańców.
Na bielskim kirkucie, utworzonym w 1849 r., pochowano wiele ważnych dla miasta i społeczności żydowskiej osób. Spoczywa tam m.in. profesor Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali także czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.
Karol Korn urodził się w 1852 r. w Wadowicach. Był architektem i szefem firmy budowlanej, która działała głównie na terenie Bielska. Był jednym z głównych twórców wielkomiejskiego wizerunku miasta. Jego autorstwa były m.in. bielski dworzec kolejowy, poczta główna, budynek sądu, nieistniejące już synagogi w Bielsku i Białej oraz schronisko na Szyndzielni. Zmarł w 1906 r. w Bielsku. Spoczywa wraz z małżonką Paulą, która zmarła w dwudziestoleciu międzywojennym. Ich pierwszy nagrobek ukradli Niemcy podczas wojny. Obecny został odsłonięty w 2009 r. Dwa lata później nieznani sprawcy po raz pierwszy go rozbili. (PAP)
szf/ pz/