Prawie milion unikalnych użytkowników odwiedziło szukajwarchiwach.pl - podały Archiwa Państwowe. W serwisie jest już dostępnych ponad 14 mln stron dokumentów m.in. ksiąg metrykalnych i aktów stanu cywilnego, kluczowego źródła informacji do badań genealogicznych.
W serwisie znajdują się obecnie cyfrowe kopie dokumentów historycznych przechowywanych w 30 archiwach państwowych. Każdego dnia materiały przegląda ok. 2,5 tys. osób. W 2014 r. na szukajwarchiwach.pl udostępniono 6 mln nowych skanów.
Opublikowane materiały pochodzą z archiwów państwowych m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie czy Przemyślu. Znajdują się wśród nich m.in. akta miasta Płocka, zbiory kartograficzne z archiwum w Przemyślu, akta poznańskiego oddziału ZBoWiD z tamtejszego archiwum oraz akta Sądu Kameralnego Rzeszy pochodzące z zasobu archiwum w Szczecinie.
Wśród zamieszczonych dokumentów znaczący segment stanowią akta metrykalne i stanu cywilnego będące podstawowym źródłem informacji dla osób prowadzących badania nad historią rodziny. Użytkownicy serwisu mogą m.in. zapoznać się z aktem ślubu prezydenta Ignacego Mościckiego czy aktami osobistego adiutanta marszałka Piłsudskiego gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, m.in. korespondencją i tekstami przemówień.
W tym roku w serwisie udostępnionych zostanie kolejne 4 mln stron dokumentów. Oprócz aktów stanu cywilnego będą to akta Poznania z lat 1254-1945 i Łodzi z lat 1775-1945 oraz przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie dokumenty dotyczące historii Kazimierza i miasta Kleparz. Opublikowane zostaną także kolejne spisy ludności Krakowa z II połowy XIX w. oraz dalsze części katastru galicyjskiego.
Miłośnicy wieków dawniejszych mogą przejrzeć akta Trybunału Koronnego Lubelskiego z lat 1579–1811, który prowadził sprawy cywilne z sądów niższej instancji m.in. ziemskich, grodzkich, podkomorskich i komisarskich. Rozstrzygał także, jak podkreślają Archiwa, sprawy starostów i innych urzędników grodzkich, którzy wykorzystywali swe kompetencje do celów prywatnych lub nadużywali ich przy wykonywaniu obowiązków.
Opublikowane zostało także tzw. Archiwum Dzikowskie rodu Tarnowskich, zawierające dokumenty z lat 1310–1951 przechowywane w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie, projekty łódzkich kamienic z przełomu XIX i XX w. oraz poradnik obsługi czołgu z zasobu archiwum w Lublinie. Warszawiacy mogą zaś zobaczyć dokumenty związane z działalnością Biura Odbudowy Stolicy z archiwum w Warszawie wpisane na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.
Wiele z zamieszczonych skanów dotyczyło wybuchu I wojny - 100. rocznica tego wydarzenia minęła w ubiegłym roku. To m.in. akta Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu z zasobu Archiwum Akt Nowych oraz archiwum legionisty Franciszka Ślusarczyka z archiwum w Rzeszowie. Opublikowano również mapy Galicji z Archiwum Narodowego w Krakowie, dokumenty dotyczące weteranów powstania styczniowego, przechowywane w archiwum w Katowicach akta Sejmu Śląskiego, a także dokumentację związaną z obozami koncentracyjnymi i jenieckimi oraz dotyczącą łódzkiego getta.
W tym roku w serwisie udostępnionych zostanie kolejne 4 mln stron dokumentów. Oprócz aktów stanu cywilnego będą to akta Poznania z lat 1254-1945 i Łodzi z lat 1775-1945 oraz przechowywane w Archiwum Narodowym w Krakowie dokumenty dotyczące historii Kazimierza i miasta Kleparz. Opublikowane zostaną także kolejne spisy ludności Krakowa z II połowy XIX w. oraz dalsze części katastru galicyjskiego, ważnego źródła informacji o rozwoju osadnictwa, stosunkach gospodarczych i zagospodarowaniu przestrzennym Krakowa i Galicji.
Na szukajwarchiwach.pl będzie można również obejrzeć jedne z najcenniejszych zespołów archiwalnych z archiwum w Szczecinie - archiwum Książąt Wołogoskich z lat 1532-1638 oraz dokumenty Naczelnego Prezydium Prowincji Pomorskiej z lat 1806-1944. Z archiwów rodowych, które znajdą się w serwisie wymienić można też archiwa: Ziemiańskich, Młotkowskich z Truszowic, Dobrzańskich i Rozwadowskich z zasobu archiwum w Przemyślu oraz archiwum podworskie Mycielskich z Wiśniowej z archiwum w Rzeszowie.
Jak zaznaczają przedstawiciele Archiwów, założeniem serwisu jest pełna dostępność i otwartość. Korzystanie z niego jest bezpłatne i nie wymaga logowania. Posiada m.in. wyszukiwarkę oraz funkcję oglądania kopii w powiększeniu. W tym roku planowane jest wprowadzenie dodatkowych funkcji serwisu. Użytkownicy będą mogli łatwiej zgłaszać ewentualne uwagi, współuczestniczyć w procesie opisu dokumentów i komunikować się ze sobą. (PAP)
akn/ agz/