Muzułmański Związek Religijny w RP wydał kalendarz na 2024 rok, którego głównym tematem przewodnim są Bohoniki – podlaska wieś od stuleci kojarzona ze społecznością tatarską. W kalendarzu odnotowano nie tylko święta islamskie, ale też państwowe, katolickie a nawet rodzinne.
Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) to najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. Jego wydawnictwo to powszechny kalendarz gregoriański, z naniesionymi datami świąt religijnych polskiej społeczności muzułmańskiej, ustalonymi według kalendarza księżycowego.
Oparty na fazach księżyca kalendarz muzułmański bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego. Do tego rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, więc główne święta islamskie (najważniejsze z nich, to Święto Ofiarowania Kurban Bajram oraz święto zakończenia postu Ramadan Bajram) ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego.
Dlatego wydany przez MZR kalendarz dotyczy 2024 roku według kalendarza gregoriańskiego, ale równolegle 1445/1446 roku według kalendarza księżycowego, bo nowy rok w tym kalendarzu wypadnie 7 lipca.
Sam kalendarz składa się z dwunastu plansz ze zdjęciami z lat 2019-2022, których autorką jest Barbara Pawlic-Miśkiewicz. Większość fotografii dotyczy Bohonik - podlaskiej wsi od XVII wieku kojarzonej ze społecznością tatarską na ziemiach polskich.
Jest tam drewniany meczet, jeden z dwóch ostatnich takich zabytków w kraju (obok meczetu w Kruszynianach, którego zdjęcie również znaleźć można w kalendarzu) oraz muzułmański cmentarz - mizar. Na zdjęciach w kalendarzu jest też m.in. meczet białostocki czy Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli.
W kalendarzu oprócz świąt religijnych polskich muzułmanów, odznaczone są też święta o charakterze państwowym, główne święta katolickiej większości, a także uroczystości o charakterze rodzinnym, np. dzień babci, dziadka czy matki.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) 2,2 tys. osób.
Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju władze MZR oceniają na ok. 60 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców – uchodźców, studentów, dyplomatów i biznesmenów.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/