W świecie pogrążonym w ciemności, gdzie wielu doświadcza kryzysu wiary, osoby konsekrowane stają się swego rodzaju źródłami światła – podkreślił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP bp klaretyn Jacek Kiciński.
"Dziękujemy Bogu za wszystkie osoby, które podjęły to powołanie" – zaapelował hierarcha w liście z okazji przypadającego 2 lutego Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Bp Kiciński przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego, nazywane potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej, jest "ściśle związane ze świecą, symbolem światła, które rozprasza mroki naszego życia".
Zwrócił uwagę, że tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
"Bóg wybrał niektórych z nas, by na drodze życia według ślubowanych rad ewangelicznych byli dla wszystkich znakiem przyszłego życia" – wyjaśnił hierarcha.
W liście bp Kiciński odniósł się także do programu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który poświęcony jest Eucharystii. Zwrócił uwagę, że przychodząc do świątyni na mszę św., tworzymy "wspólnotę wiary, nadziei i miłości".
Podkreślił, że Boże Słowo "ma moc rozjaśnić ciemności naszego serca". Ostrzegł, że "gdy człowiek ulegnie pokusie zatopienia się w słowie ludzkim, zaczyna myśleć, działać i żyć wyłącznie tym, co zewnętrzne, narażając się ostatecznie na wielkie rozczarowanie i zniechęcenie życiem".
Wskazał, że Słowo Boże sprawia, że każde wydarzenie, nawet trudne, nabiera sensu i może nas przybliżyć do Boga i drugiego człowieka.
Napisał, że osoby konsekrowane ukazują sens życia wspólnotowego.
"Dziś wiele osób doświadcza głębokiego kryzysu wiary, inni porzucają wspólnotę Kościoła. W tej sytuacji wspólnoty zakonne stają się swego rodzaju źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia" – napisał biskup.
Podkreślił, że "ostatni czas, naznaczony dramatem pandemii, stał się dla wielu próbą wiary, a zarazem sprawdzianem wzajemnej odpowiedzialności za siebie".
"W tej przestrzeni nie zabrakło obecności osób konsekrowanych, którzy spieszyli i spieszą z pomocą potrzebującym, chorym, cierpiącym, osamotnionym, ubogim i zapomnianym" – napisał.
"Dziękujemy wszystkim konsekrowanym, którzy w tak różnorodny sposób towarzyszą naszej codzienności. Wiemy doskonale, jak wiele dzieł, których nie sposób tu wymienić, podejmują oni w Kościele i świecie. Niech dobry Bóg wynagradza Wasze poświęcenie i Wasz trud codziennym błogosławieństwem" – życzył bp Kiciński.
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/