Mówiąc o wolności powinniśmy pamiętać, że wymaga ona od nas również odpowiedzialności – podkreślił w piątek w Gnieźnie prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec. Tematowi wolności poświęcony jest rozpoczęty w piątek XI Zjazd Gnieźnieński.
Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa". Nawiązuje do obchodzonego w tym roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. W piątek gościem Zjazdu był prezydent Andrzej Duda.
Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP zauważył, że podjęty w tym roku w Gnieźnie temat "jest niezwykle interesujący, a w obecnej sytuacji świata i Europy bardzo aktualny".
"Gdy mówimy o wolności, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga ona od nas również odpowiedzialności. Wolność musi być powiązana z odpowiedzialnością – dlatego, aby umieć z niej we właściwy sposób korzystać i by korzystając ze swej wolności, dawać przestrzeń dla wolności innych" - powiedział.
Jak dodał, "ludzkość zawsze dążyła do wolności jako jednej z podstawowych wartości". "Niestety, wolność jednych często oznacza ograniczenie wolności innych. Przecież hasła zawierające słowo +wolność+ towarzyszyły wojnom i rewolucjom. Piękne hasło Rewolucji Francuskiej +Wolność, równość, braterstwo+ było wykuwane również przelewem krwi" – powiedział bp Samiec.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej pytał w swoim wystąpieniu o to, czy "powinniśmy czasami nieco ograniczyć swoją wolność". "Dojrzałe demokracje szczególnie wyczulone są na prawa mniejszości. Bo to właśnie w podejściu do słabszych, mniejszych możemy okazać naszą dojrzałość" - powiedział.
"Gdy myślimy o Europie i o wolności, to powinniśmy też pamiętać o tych najsłabszych. O tych, którzy pukają do drzwi Europy, szukając ratunku czy lepszego życia. Nie powinniśmy unikać tematów związanych z przemocą, którą stosują jedni wobec drugich. Powinniśmy karmić głodnych oraz uwalniać tych, którzy utracili wolność wbrew swej woli i prawu. Bo choć oficjalnie niewolnictwo jest zakazane, to jednak wśród nas w Europie żyją ludzie zniewoleni" – podkreślił bp Samiec.
Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej zaznaczył, że chrześcijanie to "ludzie wolni, wyzwoleni z niewoli kary za grzech oraz ze strachu przed śmiercią; to ludzie żyjący obietnicą Bożego Królestwa". "Lecz apostoł Paweł zwraca uwagę, że pod pozorem tej wolności nie mamy pobłażać ciału. Wolność więc to, jak wspomniałem, odpowiedzialność. Głównym źródłem inspiracji dla chrześcijan jest miłość. Jest to miłość do Boga okazywana poprzez miłość do drugiego człowieka. To ona napędza do działania" - dodał.
Zjazd potrwa do niedzieli. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Gromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy.
Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Wśród zaproponowanych tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, kwestia postrzegania patriotyzmu i miejsca Polski w Europie.(PAP)
autorzy: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa
rpo/ ajw/ krap/