Wierność zakonnemu powołaniu jest sprawdzianem tego, czy człowiek nadaje się do pracy apostolskiej w Kościele – powiedział do osób konsekrowanych bp Romuald Kamiński w czasie mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego.
Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to, zgodnie z decyzją Jana Pawła II, od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
W środę w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się uroczysta msza św., w czasie której osoby konsekrowane odnowiły swe śluby i przyrzeczenia. Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Romuald Kamiński.
Wskazując na przykłady dwóch biblijnych postaci - starca Symeona i prorokini Anny - hierarcha zaznaczył, że Bóg odpowiada na pragnienia tych, którzy Go oczekują.
"Umiłowanie modlitwy i zanurzenie w niej każdego szczegółu naszej codzienności to najlepsza forma realizacji naszego życia" - powiedział do osób konsekrowanych bp Kamiński.
Zaznaczył, że ich zadaniem nie jest "próba zreformowania własnego zakonu", tylko "bycie w nim posłusznym i przyjmowanie wszystkiego z miłością i zaufaniem - nawet, jeśli to, co bolesne, przykre i niesprawiedliwe". Jako przykład wskazał postawę Chrystusa, który przyjął niesprawiedliwy wyrok i śmierć na krzyżu ofiarowując człowiekowi zbawienie.
"Niejedna doznana krzywda, przyjęta z ufnością i miłością, bardziej owocuje aniżeli racja, którą wybijemy pięściami i przekonamy o niej całe nasze otoczenie" - powiedział bp Kamiński tłumacząc, że "zawsze i wszędzie potrzebna jest jakaś ofiara".
Podkreślił, że wierność zakonnemu powołaniu jest sprawdzianem tego, czy człowiek nadaje się do pracy apostolskiej w Kościele.
"Kiedy mówi się dziś, że zakonnice potrzebne są Kościołowi, to przede wszystkim w tym znaczeniu, aby dobrze wypełniły powołanie we własnej rodzinie zakonnej. Od tego będzie zależało, czy będą uzdolnione do pracy apostolskiej w Kościele, do której Kościół przez biskupów może je powołać" - stwierdził hierarcha.
Przyznał, że osoby konsekrowane muszą mierzyć się ze zmianami cywilizacyjnymi, w tym z coraz większą laicyzacją społeczeństwa, szybkim tempem życia oraz coraz większą cyfryzacją.
Bp Kamiński za przykładem św. Jana Bosko zachęcał osoby poświęcone Bogu, aby w swoim zachowaniu nie działały w gniewie, ale kierując się miłosierdziem, życzliwością i serdecznością znosiły słabości innych.
"W szczególnie trudnych sytuacjach należy ufnie i pokornie błagać Boga, a nie wylewać potok słów, które obrażają słuchających, a nie przynoszą żadnego pożytku winowajcom" - wskazał hierarcha.
"Niech nas w życiu nic, oprócz grzechu, nie przeraża" - zaapelował.
Ordynariusz warszawsko-praski podziękował również osobom konsekrowanym za dar ich modlitwy, w tym zwłaszcza codzienną eucharystię. "To każdorazowo nowe źródło mocy dla diecezji, Ojczyzny i Kościoła" - zaznaczył.
W Polsce jest 31 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków instytutów, dziewic konsekrowanych i wdów oraz pustelników i pustelnic. W diecezji warszawsko-praskiej jest 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/