Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz był gościem XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie, które skoncentrowane były w wokół osoby i nauczania św. Jana Pawła II.
"Myślą przewodnią spotkania były słowa papieża, mówiące, że ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swe tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju" - poinformowało Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Zwieńczeniem Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie była msza św. 11 października pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji ostrzyhomsko-budapesztańskiej György'a Snella, w czasie której wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II do bazyliki św. Stefana. Przekazał je w imieniu Polonii bp Wiesław Lechowicz, wskazując, że jest to kolejny przejaw przyjaźni polsko-węgierskiej. Duchowny podziękował także miejscowemu Kościołowi za życzliwość wobec wspólnoty Polaków mieszkających na Węgrzech.
Bp Lechowiczowi towarzyszył Dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża, który przez wiele lat był duszpasterzem Polonii na Węgrzech.
Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są organizowane przez polonijną parafię w Budapeszcie i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech p.w. Św. Wojciecha (założone w 1993 roku). Siedzibą Stowarzyszenia jest Dom Polski im. Jana Pawła II, znajdujący się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, wybudowanym przez Polaków w roku 1927. Obecnie duszpasterstwo polonijne prowadzą ks. Krzysztof Grzelak z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (Zgromadzenia księży chrystusowców) oraz s. Weronika Jaworska i s. Stanisława Kwireng ze zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
W bazylice pw. św. Stefana znajduje się już obraz Matki Bożej Częstochowskiej, koronowany przez kardynała Erdö w 2017 roku oraz pomnik św. Jana Pawła II, odsłonięty i poświęcony 18 maja br., w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. To w dużym stopniu zasługa biskupa Snella, który w czasie kazania skierowanego do uczestników Mszy Świętej zachęcał do kultywowania wiary i obrony wartości chrześcijańskich w przestrzeni kultury. Wyznał także swoje przywiązanie do papieża Jana Pawła II i Matki Bożej Częstochowskiej oraz podkreślił przyjaźń łączącą go z Polską i Polakami.
W dowód uznania i podziękowania za zasługi dla Polonii biskup Snell i o. dominikanin Andrzej Kostecki zostali uhonorowani medalem ks. Wincentego Danka. Odznaczenia wręczyła Monika Molnar, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.
W uroczystościach wziął udział m.in. ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek oraz przedstawiciele instytucji polonijnych w Budapeszcie. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ jann/