Kościół Starokatolicki Mariawitów ma nowego Biskupa Naczelnego. Został nim bp Marek Maria Karol Babi, który zastąpił na tym stanowisku Michała Marię Ludwika Jabłońskiego w związku z upływem kadencji. Wyboru dokonała Kapituła Generalna Kapłanów Mariawitów.
Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy w Polsce ok. 25 tys. wyznawców. Ok. 5 tys. mariawitów mieszka także we Francji, głównie w Paryżu i Tulonie. Siedzibą władz tego Kościoła, który należy do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock.
Jak poinformowano w komunikacie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, oprócz powołania bp Marka Marii Karola Babi na Biskupa Naczelnego, na jego zastępcę wybrano bp Piotra Marię Bernarda Kubickiego - biskupa pomocniczego diecezji śląsko-łódzkiej. Z kolei ustępujący z urzędu Biskupa Naczelnego bp Michał Maria Ludwik Jabłoński został ponownie powołany na biskupa diecezji lubelsko-podlaskiej.
Nowy Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów ma 40 lat. Urodził się w Warszawie. Ukończył m.in. studia teologiczne na Wyższym Seminarium Duchownym Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku i na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest ordynariuszem diecezji warszawsko-płockiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, sakrę biskupią otrzymał 29 sierpnia tego roku. Jest także sekretarzem warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Dotychczasowy Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Michał Maria Ludwik Jabłoński pełnił ten urząd od 2007 r. W latach 1995-97 r. był biskupem diecezji lubelsko-podlaskiej, a w latach 1997–2007 biskupem diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Podczas drugiej sesji Kapituły Generalnej Kapłanów Mariawitów, która odbyła się 31 sierpnia w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, dokonano wyboru nowej Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W jej skład weszli z urzędu: Biskup Naczelny i jego zastępca, biskupi diecezjalni oraz z wyboru kapłani: proboszcz parafii Żarnówka Maria Ładysław Ratajczyk, proboszcz w parafiach Gniazdów, Starcza i Koziegłowy Maria Daniel Mames oraz proboszcz w parafii Wiśniew Maria Zbigniew Nawara.
Ruch mariawicki powstał pod koniec XIX wieku, stawiając sobie za cel naśladowanie życia Marii - Mariae vitam imitantes. Jego założycielką była św. Maria Franciszka Feliksa Kozłowska (1862-1921), która w 1893 r. w Płocku doznała objawienia, wskazującego na potrzebę odnowy moralnej ludzkości poprzez nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Bożej.
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z Kościoła Rzymsko-katolickiego w 1906 r., gdy Stolica Apostolska odmówiła zalegalizowania mariawickich zgromadzeń modlitewnych, a następnie ekskomunikowała Marię F. F. Kozłowską. W latach 1911-14 w Płocku wzniesiona została w stylu neogotyku angielskiego mariawicka Świątynia Miłosierdzia i Miłości wraz zabudowaniami klasztornymi. W podziemiach tej bazyliki znajduje się grób Marii F.F. Kozłowskiej, odwiedzany przez pielgrzymów z kraju i zagranicy. (PAP)
mb/ par/