Przygotowujemy raport o sytuacji społeczno-kulturowej, w jakiej żyją młodzi w Polsce - poinformował bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży. Zaznaczył, że dokument będzie uwzględniał m.in. znaczenie przemian, które formują ich status duchowy i religijny.
Raport przygotowywany jest na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu Polski.
Do końca kwietnia mamy przedłożyć pełne stanowisko i później będzie ono opublikowane razem z raportami przygotowanymi przez wszystkie Konferencje Episkopatów Europy – przekazał bp Suchodolski.
Jak zaznaczył, przygotowując raport zwrócono "szczególną uwagę na nowe konteksty, język oraz formy pracy z młodzieżą, a także na znaczenie przemian, które formują status duchowy i religijny".
Zapowiedział, że w dniach 22-26 maja odbędzie się w Rzymie międzynarodowy kongres poświęcony duszpasterstwu młodych organizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. "Polskę będzie tam reprezentował ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży oraz Magdalena Sierka, rzeczniczka prasowa KBO ŚDM, jako przedstawicielka młodzieży" - powiedział bp Suchodolski.
Raport o sytuacji społeczno-kulturowej przygotowywany jest przez radę Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa młodzieży wraz z Krajową Radą Duszpasterstwa Powołań oraz Ogólnopolskim Kolegium Duszpasterzy Akademickich.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 roku. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 roku poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/