Centrum Myśli Jana Pawła II udostępniło na portalu jp2online.pl multimedialny biogram papieża. Zawiera on m.in. nowoczesne grafiki, materiały audiowizualne, filmy archiwalne i dokumenty. Portal wzbogacono też o dwie nowe wersje językowe – hiszpańską i ukraińską.
Ideą twórców multimedialnego biogramu papież Polaka było przedstawienie historii Jana Pawła II, ukazanie korzeni, z których wyrósł: osób, miejsc i wydarzeń, pasji i wyzwań, które go ukształtowały i które wpłynęły na cały jego późniejszy pontyfikat – podało Centrum Myśli Jana Pawła II w informacji przekazanej PAP.
Portal jp2online.pl zaczął działać w tym roku z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Zawiera największą bazę multimediów, zdjęć, filmów, nagrań, tekstów dotyczących osoby i nauczania Jana Pawła II. Jego kluczowym elementem jest nowatorski projekt edukacyjny – multimedialny biogram Karola Wojtyły.
Biogram przybliża wydarzenia, osoby i miejsca, które miały kluczowy wpływ na Karola Wojtyłę jako człowieka i przyszłego papieża. Składają się na niego nowoczesne grafiki, liczne animacje, materiały audiowizualne, filmy archiwalne, dokumenty i teksty uzupełnione wspomnieniami świadków – przyjaciół i współpracowników Karola Wojtyły – wyjaśniła Joanna Korzeniewska z Centrum Myśla Jana Pawła II.
"Przedstawiony w multimedialnym biogramie Karola Wojtyły sposób narracji o Janie Pawle II pomaga dotrzeć w szczególności do młodych ludzi, których wiedza o nim nie wykracza często poza stwierdzenie: +wielkim Polakiem był+, i którzy zwykli postrzegać go bardziej jako postać historyczną, wręcz pomnikową" – zaznaczyła inicjatorka projektu i zastępca dyrektora Centrum Myśli Jana Pawła II Anna Olesiak.
Podkreśliła, że jest on także "doskonałym materiałem popularyzującym życiorys Karola Wojtyły i nowoczesnym narzędziem dydaktycznym dla nauczycieli, katechetów, edukatorów i wszystkich osób zainteresowanych życiem i dziełem Jana Pawła II".
Biogram w wersji polsko- i anglojęzycznej uzupełniony został o wersje w języku hiszpańskim i ukraińskim, które powstały we współpracy z Instytutami Polskimi w Madrycie i w Kijowie.
Dotychczas ukazało się sześć rozdziałów z życia Karola Wojtyły. Rozdział I: "Lolek" (dzieciństwo i życie w Wadowicach); rozdział II: "Karol" (okres studencki); rozdział III: "Kapłan" (okres seminarium duchownego, święcenia kapłańskie, studia teologiczne w Rzymie i pierwsza parafia – w Niegowici); rozdział IV: "Wujek" (Karol Wojtyła jako krakowski duszpasterz); rozdział V: "Profesor" (Karol Wojtyła jako naukowiec i wykładowca); rozdział VI: "Pasterz" (okres posługi biskupiej w Krakowie) Najnowsza, siódma część biogramu, zatytułowana jest "Jan Paweł II" (od konklawe do inauguracji pontyfikatu). (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/