Z okazji przypadających w tym roku 40-lecia encykliki „Laborem exercens” i 30-lecia „Centesimus annus”, Centrum Myśli Jana Pawła II w swoich majowych projektach zachęca do głębokiego namysłu nad sensem ludzkiej pracy.
"W związku z przypadającą 18 maja - 101. rocznicą urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało szereg publikacji i materiałów audiowizualnych eksponujących te momenty z biografii młodego Karola, które wpłynęły na jego postawę i ukształtowały nauczanie przyszłego papież" - wskazano w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.
Centrum planuje przypomnieć, czym dla Jana Pawła II była praca, oraz jak podejście do niej i doświadczenie młodego Karola Wojtyły wpłynęło na jego nauczanie, jako papieża.
"W oparciu o dwie społeczne encykliki papieża +Laborem exercens+ i +Centesimus annus+ w swojej ofercie programowej szukamy nowego sposobu opowiadania o pracy" – powiedziała rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska.
Przy tej okazji zostaną przybliżone sylwetki ważnych kobiet w życiu Karola Wojtyły. "Chcemy pochylić się nad refleksją o tym, jakie aspekty pracy możemy wydobyć dzięki kobiecie i przed jakimi wyzwaniami stajemy współcześnie" – dodała rzeczniczka.
Informacje, publikacje, zdjęcia i grafiki dotyczące zagadnienia pracy, w szczególności kobiet, będą dostępne m.in. na portalu jp2online.pl, który powstał rok temu z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły i jest największą multimedialną bazą wiedzy o Janie Pawle II.
Korzeniewska zapowiedziała, że Centrum na jp2online.pl przygotowuje nowe zasoby – tekstowe i multimedialne, które wzbogacą wiedzę na temat funkcjonowania dom Wojtyłów, szczególnie po śmierci Emilii – matki Karola.
"Przybliżymy postać jej męża, który starał się, na tyle na ile potrafił, zastąpić dwóm synom zmarłą matkę. Prał, gotował, szył i naprawiał ubrania – wykonywał prace wówczas zarezerwowane dla kobiet" – powiedział kierownik Działu Zasobów Cyfrowych w Centrum Myśli Jana Pawła II Piotr Strasz.
Na portalu pojawi się również publikacja, odpowiadająca na pytanie, czy Wojtyła był pracoholikiem, czy raczej równoważył różne aspekty aktywności – zgodnie z zasadami znanymi dziś, jako work&life balance.
Udostępnione zostaną także informacje dotyczące dwóch kobiet, z którymi Wojtyła, już, jako arcybiskup, pracował przy kluczowych dla siebie i własnej diecezji przedsięwzięciach - Hanny Chrzanowskiej, prekursorki pielęgniarstwa domowego oraz dr Wandy Półtawskiej, psychiatry i społecznej działaczki, z którą bp Wojtyła współtworzył formułę kursów przedmałżeńskich, konsultował studium "Miłość i odpowiedzialność" czy zaprosił do wspierania Pawła VI przygotowującego kontrowersyjną encyklikę "Humanae Vitae".
Ponadto na portalu oraz na profilu Centrum na Facebooku pojawi się seria grafik i animacja zachęcające do refleksji nad pojęciem pracy kobiet.
Centrum przygotowuje także międzynarodową konferencję naukową "Homo laborans", którą chce sprowokować dyskusję o obecnych relacjach pomiędzy kapitałem, pracą i człowiekiem we współczesnej myśli ekonomicznej. "Uzmysłowienie sobie, że ekonomia jest silnie powiązana ze światem wartości i że różnice w podejściu do kapitału i pracy mają podłoże aksjologiczne, może prowadzić do bardziej etycznego myślenia o pracy" - wskazuje Joanna Korzeniewska.
Konferencję poprzedzą wykłady i webinary wprowadzające w tematykę pracy. Artykuły ekspertów dostępne będą sukcesywnie już od 15 maja na www.centrumjp2.pl. Na pierwszą z cyklu debatę online "Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński o pracy" Centrum zaprasza 25 maja o godz. 18.00.
Z myślą o młodzieży przygotowano projekt "Pracuj z sensem", którego celem jest wsparcie w świadomym wyborze ścieżki rozwoju kariery, zwrócenie uwagi na wyzwania i możliwości, które niesie otaczająca nas rzeczywistość oraz wspólne zastanowienie się nad współczesnym etosem pracy.
W ramach pilotażu stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II zostaną zaproszeni do cyklu wykładów prowadzonych przez zróżnicowane grono ekspertów podejmujących tematykę pracy.
Centrum zaproponuje też cykl podcastów poświęconych relacjom pracy i życia w różnych ujęciach: makroekonomicznym, socjologicznym, psychologicznym, duchowym, etycznym i artystycznym. Nagrania rozmów z ekspertami będą emitowane w ramach cyklu "Słuchając drogi" dostępnego na platformie Spotify. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/