W sobotę 2 kwietnia przypada 17. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. Chcąc upamiętnić ten dzień, Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca do refleksji nad głębszym wymiarem śmierci w kontekście indywidualnym i wspólnotowym – poinformowano w komunikacie przekazanym PAP.
Od 31 marca w mediach społecznościowych - Facebook oraz YouTube - w ramach projektu „Porozmawiajmy o przemijaniu”, publikowany jest cykl podcastów, artykułów oraz filmów poświęconych różnym aspektom śmierci.
Organizatorzy przyznają, że w kontekście ostatnich wydarzeń w Ukrainie i na świecie rozmowa o cierpieniu i śmierci stanowi duże wyzwanie. "Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest często sprowadzany do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji" – powiedział Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zaznaczył, że "w ocenie ekspertów zaproszonych do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy, który wyraża się nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość, czułość i obecność drugiej osoby". "Podkreślili oni, że tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty, jest żywa relacja z najbliższymi" - powiedział Michał Senk.
"Śmierć to autentyczne i wspólnotowe przeżycie, które ma elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby. Tymczasem ten temat jest spychany na margines publicznego dyskursu" – dodał dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Gośćmi podcastów i filmów są m.in. Ewa Chalimoniuk, psychoterapeutka i współautorka książki "Życie zmienia się, ale nie kończy" oraz Paweł Grabowski, lekarz medycyny paliatywnej, poeta i prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie w wieku 84 lat Jego pontyfikat trwał 26 lat. Kanonizowany został 27 kwietnia 2014 roku, dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji.
Wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II Kościół obchodzi 22 października. Przeważnie w liturgii wspomina się świętych w rocznicę ich śmierci, natomiast w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia wybrano rocznicę inauguracji pontyfikatu.
W Polsce każdego roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października), w obchodzony jest Dzień Papieski. Jest to okazja do zgłębienia nauczanie Jana Pawła II. Tego dnia Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przeprowadza zbiórkę na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości. Stypendyści nazywani są "żywym pomnikiem" Jana Pawła II.
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/