Sto porcelanowych rzeźb przedstawiających głowę marszałka Józefa Piłsudskiego złoży się na instalację „Ściana Wolności”, przygotowaną przez artystę Stanisława Bracha z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w fabryce porcelany w Ćmielowie (Świętokrzyskie).
"Często w swojej twórczości sięgam po temat głowy. Portret Józefa Piłsudskiego, tak bardzo sugestywny i rozpoznawalny, był dla mnie sygnałem, że to On stanie się moją ikoną odzyskanej wolności w 1918 roku, a powieloną formą będzie właśnie głowa. Chciałem w niej usytuować tylko te najważniejsze cechy wyglądu zewnętrznego, charakterystyczne dla marszałka. Zamierzałem stworzyć rzeźbę mocno stylizowaną, pozbawioną realistycznych odniesień do znanych nam już portretów w obiegu publicznym, pozwalając jednocześnie sobie na utrzymanie rzeźby we własnym stylu" – powiedział Brach, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.
W 2010 r. artysta zrealizował już podobny projekt pn. "200 x Chopin". "Z okazji dwusetnych urodzin Fryderyka Chopina odlano wówczas z porcelany 200 głów kompozytora. Rzeźby eksponowane były na dziedzińcu warszawskiej ASP, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenza we Włoszech. Po zakończonych ekspozycjach porcelanowe dzieła zostały wystawione na aukcjach charytatywnych" – czytamy.
Instalacja pn. "Ściana Wolności" będzie przedstawiała zwielokrotniony portret marszałka Józefa Piłsudskiego, wykonany z porcelany i eksponowany jako ściana. Rzeźby będą podświetlone w barwach biało-czerwonych.
Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w fabryce porcelany w Ćmielowie, "jednej z najstarszych polskich marek". "Jej losy zawsze przeplatały się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Początki naszej fabryki sięgają 1790 r. i funkcjonuje ona nieprzerwanie do dzisiaj. Porcelana z trójkątnym ćmielowskim emblematem pomagała kultywować rodzimą tradycję i sławiła polskie rękodzieło nawet w okresie zniewolenia, kiedy państwo formalnie nie istniało" – powiedziała kierownik działu marketingu i rozwoju produktu Aleksandra Nicieja, cytowana w komunikacie.
Stanisław Brach (ur. 1972 r. w Gorlicach) jest profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, który od 2010 r. kieruje tamtejszą Pracownią Ceramiki. W 2000 r. ukończył Wydział Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 2014 r. na tej uczelni zdobył tytuł doktora habilitowanego. Brach ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. W 2016 r. został finalistą międzynarodowego konkursu Taiwan Ceramics Biennale, a w 2017 r. zdobył złoty medal za prace pt. "Miodem płynące" podczas International Apicultural Congress w Turcji. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ pat/