„Inne Pompeje. Codzienne życie w cieniu Wezuwiusza” – to tytuł wystawy otwartej w parku archeologicznym na terenie miasta, zniszczonego w 79 roku naszej ery w wyniku erupcji wulkanu. Można na niej poznać życie ludności: niewolników, wyzwoleńców, czyli osób podniesionych ze stanu niewolnictwa, rzemieślników, robotników.
Na ekspozycji prezentowanych jest około 300 przedmiotów odkrytych podczas wykopalisk.
W sugestywny sposób, także przy wykorzystaniu instalacji multimedialnych, przedstawione zostały sceny z życia Pompejów, gwałtownie przerwanego przez wybuch Wezuwiusza. Zwiedzający mogą dowiedzieć się, czym odżywali się mieszkańcy, jak się ubierali i jak bawili, jakie były ich wierzenia i jak wyglądały ich ciasne domostwa.
Autorzy podkreślili, że wystawa „Inne Pompeje” prezentuje życie 80 procent ludności starożytnego miasta - tej uboższej i stanowiącej jej podstawową tkankę społeczną i dlatego jest ona formą przywrócenia pamięci o niej i oddania jej historycznej godności.
Rekonstrukcja jej codziennego życia powstała w wyniku syntezy zapisów historycznych, a także przewodników, choć - jak zaznaczono - wiele z nich koncentruje się przede wszystkim na rezydencjach pompejańskich bogaczy i ich luksusowym wyposażeniu, ocalałych freskach, dziełach sztuki.
Inną stronę Pompejów można poznać na przykład dzięki odnalezieniu pokoju niewolników z pozostałościami pryczy w wilii na obrzeżach miasta.
“Wystawa prezentuje inne piękno od tego zwyczajowego, klasycznego i marmurowego, a zamiast tego pokazuje estetykę codzienności” - powiedział dyrektor parku archeologicznego Gabriel Zuchtriegel. (PAP)
sw/ zm/