Reprint unikatowej publikacji wydanej w Wałbrzychu w 1904, która przedstawiała ówczesne rozwiązania socjalne stosowane w tym górniczym mieście, ukaże się nakładem Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
Jak poinformował PAP Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacja Księżnej Daisy von Pless, reprint broszury zatytułowanej „Instytucje dla dobra górników Kopalń Książańskich Jego Wysokości, Księcia von Pless w Wałbrzychu na Śląsku”, stanowi pierwszy tom nowego cyklu wydawniczego fundacji.
"W ramach najnowszej inicjatywy fundacji planowane są reprinty ważnych dla Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej historycznych dokumentów i publikacji" - powiedziała Mykytyszyn.
Reprint broszury początkującej cykl ukaże się 10 kwietnia, w językach polskim, niemieckim i angielskim. Mykytyszyn podkreślił, że wydawnictwo ma unikatowych charakter. „Nakład oryginału, wydanego w języku niemieckim, był tak mały, że dziś broszura jest praktycznie niedostępna w Europie, a w USA znajdują się jedynie dwa egzemplarze” - powiedział.
Oryginał broszury został przygotowany specjalnie na Wystawę Światową w St. Louis w 1904 r., gdzie rodzina Hochbergów (ówcześni właściciele Zamku Książ i wielu posiadłości w samym Wałbrzychu) prezentowali swoje dolnośląskie kopalnie i rozwiązania socjalne dla ich pracowników. Autorem broszury był dr Paul Ritter, który od 1881 r. był dyrektorem generalnym dóbr książęcych na Dolnym Śląsku należących do rodu Hochbergów.
„Ritter to jeden z tych wałbrzyszan, których wojenne zawieruchy wymazały ze świadomości miasta mimo tego, że jeszcze przed I wojną światową doczekał się w Wałbrzychu własnego pomnika oraz placu nazwanego jego imieniem” - tłumaczył Mykytyszyn.
Wydanie reprintu broszury zostało sfinansowane przez lokalnych miłośników historii. Mykytyszyn poinformował, że cyfrową kopię oryginału broszury przekazał Fundacji Księżnej Daisy von Pless książę Bolko von Pless, wnuk Hansa Heinricha XV oraz księżnej Daisy.
Wydawnictwo oprócz właściwego tekstu broszury będzie również zawierać wywiad z księciem Bolko von Pless. Broszura jest ilustrowana rzadkimi fotografiami. Umieszczono w niej również drzewo genealogiczne Hochbergów po mieczu.
Kolejny wydawnictwem w ramach cyklu będzie prawdopodobnie kompletna genealogia Hochbergów, która byłaby pierwszym takim wydaniem po Polsku. (PAP)
pdo/mok/