Około 120 tys. pielgrzymów przybywa co roku do cysterskiego sanktuarium w Krzeszowie. Miejscem kultu jest tam Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej - późnobarokowa świątynia nazywana europejską perłą baroku.
Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy.
Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym sceny z życia św. Rodziny.
W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa.
Poza murami znajdują się kaplice Kalwarii Krzeszowskiej, liczące 33 stacje i służące rozważaniu męki Chrystusa.
Jednak - w ocenie fachowców - największym skarbem sanktuarium jest XIII-wieczna ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w Polsce, ukoronowany 2 czerwca 1997 r. w Legnicy przez papieża Jana Pawła II.
Krzeszów to również przez wieki miejsce przenikania się trzech kultur, gdyż od początku istnienia pielgrzymowali tu Polacy, Niemcy i Serbołużyczanie. Obiekt został wpisany na listę Pomników Historii przez prezydenta RP i jest kandydatem do dopisania do listy UNESCO.
Tędy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Kreszów to niewielka wieś w powiecie kamiennogórskim.
W 1242 r. klasztor budowali najpierw benedyktyni. W 1292 r. Bolko I, książę świdnicko-jaworski, sprowadził do Krzeszowa mnichów zakonu cysterskiego. Wkrótce opactwo rozwinęło się na centrum duchowe i kulturalne. Na początku XIX wieku nastąpiła sekularyzacja dóbr klasztornych.
Miejscowość słynie również z zabytków niesakralnych. Postawione w szeregu obok siebie drewniane domy tkaczy pochodzą z roku 1707; zachowało się 11 domów. Zespół jest zabytkiem obrazującym byłe centrum tkactwa lniarskiego. (PAP)
ros/ mow/