Epoka nowożytna

25.12.2013 aktualizacja 18.07.2016

Częściowo zrekonstruowano barokowe malowidła w kościele św. Wawrzyńca w Olsztynie

Częściowo zrekonstruowano barokowe malowidła na suficie kościoła św. Wawrzyńca, jednej z najstarszych świątyń w Olsztynie. Aby dotrzeć do barokowych malunków, specjaliści najpierw musieli zdjąć warstwę malowideł art deco, które także zostały zachowane.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii, salezjanin ks. Marek Borysiak konserwatorzy restaurujący świątynię zakończyli zaplanowane na ten rok prace, odsłaniając i odnawiając na suficie 1/3 zabytkowych malowideł.

Malunki w kościele św. Wawrzyńca są położone warstwowo. Pod malowidłami art deco z początku XX wieku znajdują się barokowe z przełomu XVII i XVIII wieku. Konserwatorzy stosując specjalną metodę, oddzielają warstwy malunków, by zachować oba dzieła. Teraz parafianie oraz odwiedzający kościół mogą już zobaczyć częściowo odsłonięte oryginalne barokowe malunki przez lata zakryte przez te w stylu art deco. Odnowiony sufit znajduje się w części nad chórem, z tyłu świątyni.

Technika pozwalająca zachować obydwie warstw malunków polega na przenoszeniu fragmentów malowideł za pomocą specjalnej folii. Następnie ponumerowane fragmenty stworzą zgodną z oryginałem całość. Pracami w kościele kieruje Justyna Dzieciątkowska, z pracowni konserwatorskiej Stiuk.

Rzeczniczka urzędu miasta Aneta Szpaderska powiedziała PAP, że XX-wieczne polichromie zostały przeniesione na "palety". "Na razie będą przechowywane przez parafię, tak żeby przekazać je w całości, a nie po kawałku. Naszym zdaniem najlepszym pomysłem jest przekazanie ich do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które stale powiększa magazyny dla swoich zbiorów"- podkreśliła.

Prace konserwatorskie przy drewnianym stropie w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca rozpoczęły się w 2010 roku. Wówczas specjaliści zdjęli boazerię, jaką został przed kilkudziesięcioma laty przykryty sufit świątyni. Jak wyjaśnił proboszcz, boazeria została położona po to, by ochronić zły stan techniczny sklepienia, z którego osypywała się farba.

Po zdjęciu boazerii, specjalistyczne badania oraz zdjęcia wykonane w ultrafiolecie i podczerwieni pokazały warstwowe malowidła na drewnianym podłożu. Specjalista od oceny wieku drewna wskazał, że najstarsze malowidła musiały być wykonane między 1680 a 1746 rokiem.

Jak podkreślił ks. Borysiak w tym roku na projekt renowacji kościoła z ministerstwa kultury przeznaczono 250 tys zł. Parafia dołoży w sumie 60 tys zł. Na wykonanie całej rekonstrukcji potrzeba 800 tys zł.

Kościół gotycki w parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca pochodzi z XIV wieku. To jedna z najstarszych świątyń w Olsztynie. Kościół znany jest głównie z tego, że przebywał w niej cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Według historycznych przekazów, z wieży kościoła miał obserwować bitwę swoich wojsk z Rosjanami, odbywającą się na polach pod Jonkowem 3 lutego 1807 roku. (PAP)

ali/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL