Do corocznego, sierpniowego szczytu pielgrzymkowego przygotowuje się Częstochowa. W najbliższych dwóch tygodniach na Jasną Górę dotrze kilkadziesiąt tysięcy pieszych pątników z różnych stron Polski i z zagranicy. Miasto deklaruje gotowość do ich przyjęcia.
Pielgrzymi 15 sierpnia wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednym z największych pod względem liczby uczestników wydarzeń religijnych na Jasnej Górze. Kolejne pielgrzymki przybędą przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego widać co roku w Częstochowie od czerwca, jednak to sierpień jest najintensywniejszym czasem sezonu pątniczego. Szczyt pielgrzymkowy oznacza przygotowania i mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody.
Urząd Miasta Częstochowy podał w środę, że miejskie służby jak co roku przygotowały plan zabezpieczenia na dni od 31 lipca do 15 sierpnia. Zgodnie z nim m.in. dyżurują szpitale i ratownictwo medyczne, a także inne pomocne pielgrzymom służby.
W Miejskim Szpitalu Zespolonym 9 sierpnia uruchomiona zostanie izba przyjęć, a oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym. Od 13 sierpnia w wyznaczonych punktach miasta będą dyżurowały karetki. Wyznaczono dodatkowe parkingi przy Rynku Wieluńskim i ul. Oleńki. Ustawione (od 9 sierpnia) zostaną 42 przenośne toalety oraz 20 umywalek; rozmieszczone zostaną też dodatkowe kontenery, kosze na śmieci oraz punkty czerpania wody.
Jedną z dużych grup przybywających pieszo do sanktuarium w sierpniu, jeszcze przed świętem Wniebowzięcia NMP, jest Piesza Pielgrzymka Rybnicka, która od kilkunastu lat nosi też miano Pielgrzymki Archidiecezji Katowickiej. Tegoroczna, 74. pielgrzymka z Rybnika wyruszyła w trzydniową drogę w środę; na Jasną Górę dotrze w sobotę.
Rybnicka pielgrzymka sięga korzeniami 1946 r., gdy na Jasną Górę pielgrzymowali trzej żołnierze, którzy wcześniej ślubowali, że jak przeżyją wojnę, udadzą się do Częstochowy pieszo. Od tamtego czasu chodzili co rok. Z czasem dołączali do nich kolejni pielgrzymi. W 1975 r. liczba pątników po raz pierwszy przekroczyła tysiąc.
W pielgrzymce rybnickiej w ostatnich latach wędruje zwykle kilka tysięcy wiernych. W tym roku w dziewięciu grupach idzie ok. 3 tys. osób. Pielgrzymka rozpoczęła się rano mszą w bazylice św. Antoniego w Rybniku. Pątnicy mają do przejścia prawie 115 km.
Ogółem w sierpniu w pieszych pielgrzymach na Jasną Górę przybędzie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pątników. 6 sierpnia wyruszy m.in. najliczniejsza, około 10-tysięczna Warszawska Pielgrzymka Piesza. Trasa tej pielgrzymki liczy ok. 250 km, a wędrówka trwa dziewięć dni.
Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w jej cudownym wizerunku. Najstarsza, udokumentowana w kronikach, pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej.
Według informacji biura prasowego sanktuarium w całym ub. roku w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ joz/