Zrekonstruowana dzielnica rzymskiego miasta w Austrii, średniowieczna siedziba gildii w Tallinie, stuletni Pałac Pokoju w Hadze oraz nazistowski obóz przejściowy w holenderskim Hooghalen jako pierwsze zostały opatrzone nowym znakiem dziedzictwa europejskiego. Miejsca te w czwartek wybrał niezależny 13-osobowy zespół ekspertów z dziedziny kultury powołany przez Komisję Europejską.
Nowy znak dziedzictwa europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w historii, kulturze i rozwoju Unii Europejskiej. Znak ten ma też wzmacniać poczucie przynależności do UE wśród obywateli "28".
Zgłaszane obiekty muszą spełnić kilka kryteriów. Są to m.in.: europejskie znaczenie danego miejsca, działania, które zmierzają do podkreślenia tego znaczenia, oraz prawidłowe zarządzanie obiektem mające na celu przyciągnięcie zainteresowania publiczności.
Nowy znak dziedzictwa europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w historii, kulturze i rozwoju Unii Europejskiej. Znak ten ma też wzmacniać poczucie przynależności do UE wśród obywateli "28".
W czwartek eksperci uznali, że najlepiej kryteria spełniają cztery obiekty. Nowy znak dziedzictwa europejskiego otrzymał Park Archeologiczny Carnuntum, czyli zrekonstruowana dzielnica rzymskiego miasta znajdująca się w Bad Deutsch-Altenburg na wschodzie Austrii, a także średniowieczna siedziba gildii w estońskiej stolicy Tallinie. Wyróżniono również dwa miejsca w Holandii: Pałac Pokoju w Hadze, w którym mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oraz nazistowski obóz przejściowy z drugiej wojny światowej Westerbork, znajdujący się w Hooghalen na północnym wschodzie kraju.
Przyznawanie znaku dziedzictwa europejskiego jest nową inicjatywą UE. "Ma istotny wymiar edukacyjny, w szczególności w odniesieniu do osób młodych, które będą miały możliwość lepszego zrozumienia historii Unii Europejskiej poprzez jej związek z obszarami symbolicznymi" - oświadczyła komisarz ds. edukacji Andrulla Wasiliu. Jest ona przekonana, że inicjatywa może się stać jednym z najbardziej popularnych programów organizowanych przez "28".
W poprzednich latach 65 miejsc w Europie otrzymało międzyrządowy znak dziedzictwa, który przyznawali ministrowie kultury z 18 krajów UE.
W br. do wyznaczania obiektów, którym ich zdaniem należał się nowy znak dziedzictwa europejskiego, zakwalifikowały się: Austria, Estonia, Dania, Luksemburg i Holandia. Kraje te następnie zaproponowały łącznie dziewięć obiektów.
W 2014 r. swoje miejsca zgłosi kolejnych 18 krajów UE: Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania. Z kolei w 2015 r. wszystkie 23 kraje UE uczestniczące w projekcie będą mogły zaproponować swoje obiekty.
W unijnym projekcie obecnie nie biorą udziału: Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia i Chorwacja.
Z Brukseli Julia Potocka (PAP)
jhp/ mc/