Cztery historyczne tramwaje z Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Gdańska zaprezentowane zostaną w poniedziałek na terenie zabytkowej zajezdni Muzeum Inżynierii Miejskiej – informuje krakowskie MPK. Odrestaurowanymi pojazdami będzie można przejechać się ulicami miasta.
Uroczystość będzie okazją do prezentacji pochodzącego z Warszawy, wyremontowanego wagonu typu K o numerze inwentarzowym 437, który w poniedziałek po raz pierwszy wjedzie na tory stolicy Małopolski.
"Przy okazji prezentacji tego wagonu postanowiliśmy przypomnieć mieszkańców, że mamy także tramwaje z innych miast. Wszystkie je łączy związek z Krakowem" - powiedział PAP rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk.
Zwiedzić będzie można również wnętrza pochodzącego z 1925 r. wrocławskiego tramwaju Linke-Hofmann, który jako pierwszy zabytkowy pojazd tego typu trafił do Krakowa. Pokazany zostanie także pochodzący z lat 30. XX w. gdański wagon Ring. Oprócz tego zwiedzający zobaczą najstarszy pojazd z tej kolekcji, pierwszy tramwaj elektryczny normalnotorowy w Krakowie, czyli wagon SN1, popularnie zwany "gracówką".
Po prezentacji uczestnicy zaproszeni zostaną do przejazdu wszystkimi czterema tramwajami. Kursy zabytkowych wagonów zaplanowano od ok. 12.30 do 14.00 - co dziesięć minut - na trasie z Muzeum, a następnie wokół Plant.
Siedziba Muzeum Inżynierii Miejskiej, które do życia w 1998 r. powołała Gmina Kraków, mieści się w zabytkowych halach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej. Kompleks przy ul. św. Wawrzyńca to – jak podaje na swojej stronie internetowej Muzeum – unikat w skali europejskiej, będący jedynym zachowanym praktycznie w całości zespołem zajezdni, dokumentującym ciągłość rozwoju komunikacji miejskiej od wprowadzenia tramwaju konnego, poprzez tramwaj elektryczny wąsko- i normalnotorowy, do autobusów. Całe założenie wznoszone było etapami pod koniec XIX i w początkach XX w.
Tramwaje ostatecznie zniknęły z zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca na przełomie lat 50. i 60. XX w., a w budynkach, które po nich pozostały, urządzono warsztaty autobusowe i magazyny. Od czasu do czasu zabytkowe tramwaje wyjeżdżają na ulice Krakowa, np. w okresie wakacyjnym jako Krakowska Linia Muzealna.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ amac/