Kultura i sztuka po 1989 roku

27.09.2019

„Dama z gronostajem” na monecie z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

Moneta Narodowego Banku Polskiego wyemitowana z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie Moneta Narodowego Banku Polskiego wyemitowana z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie

„Dama z gronostajem” znalazła się na rewersie srebrnej monety o nominale 20 zł, wyemitowanej przez Narodowy Bank Polski z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie. To najcenniejszy obraz w polskich zbiorach i jedyny autorstwa Leonarda da Vinci.

Na awersie kolekcjonerskiej dwudziestozłotówki widnieje fasada gmachu głównego i logo krakowskiego muzeum. Monetę zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec, a wyprodukowała ją Mennica Polska SA.

"Wybicie monety to dla muzeum coś ważnego i wspaniałego" – mówił podczas jej piątkowej prezentacji dyrektor MNK Andrzej Betlej. Podkreślił, że muzeum funkcjonuje trwale i gromadzi wyjątkowe zbiory.

"Muzeum Narodowe w Krakowie jest wyznacznikiem stałości i wartości, które przez 140 lat stanowią o jego misji. Jest to pamięć o historii, pamięć o sztuce i pamięć o ludziach" – powiedział Betlej. Podkreślił, że wydanie przez NBP monety utrwala wyjątkową rangę tej instytucji.

CZYTAJ TAKŻE

Dyrektor krakowskiego oddziału NBP Katarzyna Basiak-Gała odczytała adres od prezesa NPB Adama Glapińskiego, który podkreślił, że muzeum zostało powołane w momencie, gdy Polacy nie mieli jeszcze własnej państwowości, a jego działania "doskonale wpisały się w pracę Polaków na rzecz odzyskania niepodległości i suwerenności". Dyrektor przekazała pierwszą monetę Andrzejowi Betlejowi.

Da Vinci namalował "Damę z gronostajem" ok. 1490 r., na desce orzechowej o wymiarach 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. To portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Do polskich zbiorów obraz trafił ok. 1800 r., kupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego dla matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszą – założoną w 1879 r. – instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe", i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. Jego pierwszą siedzibą były Sukiennice, a początkiem zbiorów dar malarza Henryka Siemiradzkiego – jego obraz "Pochodnie Nerona". W ciągu 140 lat w muzeum pracowało ponad 4 tys. osób, a jego obecne zbiory to ponad 900 tys. obiektów.

Główne jubileuszowe uroczystości odbędą się 11 października w Sukiennicach, a zwieńczeniem obchodów ma być otwarcie 19 grudnia wyremontowanego Muzeum Książąt Czartoryskich.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL