Po około 100 latach nieobecności, do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku wrócił dokument renowacyjny dla miasta Łodzi, wydany na prośbę biskupa kujawsko-pomorskiego Jana Szafrańca przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 r. – informuje na stronie internetowej diecezja.
W komunikacie podano, że dokument został wypożyczony z archiwum przez ks. Stanisława Muznerowskiego - autora pracy "Przyczynki do monografii Łodzi" wydanej w 1922 roku - który nie zdążył go zwrócić przed swoją przedwczesną śmiercią.
Cenny pergamin przez 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku. Sto lat temu zaginął, a na skutek trudnych do ustalenia okoliczności trafił do rodzinnych pamiątek Katarzyny i Krzysztofa Laszkiewiczów, którzy postanowili zwrócić cenny dokument prawowitemu właścicielowi. Przekazanie nastąpiło w Kurii Diecezjalnej we Włocławku.
Zaginiony przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany 25 czerwca 1433 roku przez króla Władysława Jagiełłę, w 2018 roku odnalazł Krzysztof Laszkiewicz z Głowna. Jest to najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii miasta Łodzi. Odnawia on i rozszerza prawa miejskie dla Łodzi wydane dziesięć lat wcześniej, w 1423 roku. Przywilej lokacyjny z 1423 roku zaginął podczas wojen szwedzkich 1655 roku.
"Przywilej renowacyjny Jagiełły należy traktować, jako odnowienie praw miejskich, przy okazji znacznie powiększonych. Władca pragnął w ten sposób polepszyć stan dóbr biskupów włocławskich, które mocno ucierpiały podczas wojen krzyżackich" - podkreślono w komunikacie. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pat/