Dobiega końca kompleksowa renowacja krużganków w klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie. Pełny efekt prac będzie można podziwiać w połowie przyszłego roku - wtedy we wnętrzu będą już kioski multimedialne z informacjami dla turystów i działać będzie aplikacja mobilna.
Zakończone zostały prace budowlane i niemal wszystkie konserwatorskie. Odnowione zostały ściany, renowacji poddano XVI i XVII-wieczne polichromie oraz wszystkie znajdujące się w krużgankach tablice, epitafia i obrazy – część portretów biskupów została umieszczona w nowych miejscach. Krużganki zyskały nową posadzkę wykonaną z piaskowca, która nawiązuje czerwonawą kolorystyką do posadzki z lat 20. XX wieku. Płytkami mniejszego rozmiaru – w subtelny sposób – zaznaczono ciąg, którymi podążały przez krużganki procesje.
"Czekamy na montaż oświetlenia, dobranego indywidualnie dla każdego fragmentu krużganków oraz na instalację, która umożliwi uruchomienie kiosków multimedialnych z informacjami dla turystów w siedmiu językach. Pozostają do wykonania także detale konserwatorskie" – mówił we wtorek nadzorujący prace z ramienia zakonu o. Łukasz Brachaczek.
Dodał, że krużganki będą otwarte zimą, ale ich ostateczne oddanie jest planowane na przełomie maja i czerwca 2020 roku.
Wyzwaniem dla konserwatorów było usunięcie werniksów nałożonych na obrazy, epitafia i złocenia w 1910 r. po decyzji konserwatora wiedeńskiego. "Były one pokryty werniksem z dodatkiem asfaltu, co zmieniło kolorystycznie i obrazy, i epitafia. Usunęliśmy je i uzupełniliśmy złocenia. Obrazy zostały poddane dezynsekcji, dezynfekcji i impregnacji. Nałożyliśmy matowe werniksy, które będą jeszcze kładzione powtórnie" - mówiła konserwator dzieł sztuki Dorota Biedrońska-Krówka.
Kompleksowa renowacja franciszkańskich krużganków kosztowała ok. 6 mln zł i trwała trzy lata. Prace były dotowane m.in. przez SKOZK z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz z funduszy unijnych i budżetu miasta.
Krużganki pierwotnie miały cztery skrzydła. Jedno z nich - północne zostało zamienione na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Z pozostałych trzech wschodnie -pozwala wejść do bazyliki od strony pl. Wszystkich Świętych, a pozostałe dwa były do tej pory otwierane kilka razy w roku, m. in. na wigilię dla samotnych i bezdomnych.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/