Kultura i sztuka po 1989 roku

13.11.2016

Dodatkowe środki na rewitalizację w Kościele Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński Kościół Pokoju w Świdnicy. Fot. PAP/M. Kulczyński

Parafia ewangelicko-augsburska pozyskała dodatkowe środki na prace konserwatorskie we wpisanym na listę UNESCO Kościele Pokoju w Świdnicy. Prowadzona od 2014 r. renowacja jest największym projektem konserwatorskim w 350-letniej historii tej świątyni.

Do tej pory na prace konserwatorskie przeznaczono ponad 14 mln zł, z czego niemal 12 mln zł to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. "Udało nam się zaoszczędzić na przetargach i złożyliśmy wnioski o kolejne dofinansowanie. W efekcie na prace konserwatorskie przeznaczymy dodatkowo ponad 3,6 mln zł" - powiedziała PAP w niedzielę koordynatorka projektu konserwatorskiego w Kościele Pokoju, Bożena Pytel. Ponad 3,1 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie z funduszy norweskich.

W ramach projektu konserwatorskiego w ciągu dwóch ostatnich lat poddano renowacji pochodzące z XVII w. organy. Przeprowadzono również rewitalizację przylegającego do Kościoła Pokoju cmentarza. Konserwacji został poddany XVII-wieczny mur otaczający pl. Pokoju oraz najcenniejsze epitafia znajdujące się na nekropolii. "Dzięki nowemu dofinansowaniu zrewitalizowane zostaną również kolejne nagrobki znajdujące się w bliskim sąsiedztwie muru" - powiedziała Pytel. Renowacji zostanie poddana również cześć dachu ewangelickiej świątyni. Prace prowadzone będą także wewnątrz świątyni, w południowo-zachodnim narożniku.

Rewitalizacji poddano też budynek plebanii, gdzie siedzibę ma Dolnośląski Instytut Ewangelicki. "Dzięki nowym środkom uda nam się zmodernizować budynek plebani i powiększyć przestrzenie Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego. To zaś pozwoli na poszerzenie naszej ofert edukacyjnej" - dodała Pytel.

W Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim znajduje się biblioteka, która obejmuje około 16 tys. woluminów, w tym wiele starodruków. Zbiory zawierające publikacje od XVII do XX w. stanowią jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Znajduje się w nim m.in. dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawionych w drewno i tłoczoną skórę. Parafia prowadzi projekty digitalizacji zbiorów.

Prace konserwatorskie w Kościele Pokoju w Świdnicy pierwotnie miały zakończyć się w połowie 2016 r.; po uzyskaniu nowego dofinansowania realizację projektu przedłużono do połowy 2017 r.

Kościół Pokoju w Świdnicy to ewangelicko-augsburska świątynia wpisana w 2001 r. na listę UNESCO. Druga taka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, znajduje się w Jaworze (Dolnośląskie). Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią. Na Dolnym Śląsku powstały trzy takie budowle. Oprócz Świdnicy i Jawora, Kościół Pokoju zbudowano również w Głogowie. W połowie XVIII w. świątynia ta została jednak doszczętnie zniszczona przez pożar.

Świdnicką i jaworską świątynię zaprojektował Albrecht von Saebisch. Protestanckie kościoły zostały usytuowane w odległości zasięgu kuli armatniej od ówczesnych miast. Na ich budowę zezwolił protestantom monarcha austriacki. Świątynie miały być symbolem zakończenia wojny trzydziestoletniej i konfliktu religijnego pomiędzy protestantami i katolikami. Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.(PAP)

pdo/ akw/

Kościół Pokoju w Świdnicy

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL