W ciągu najbliższych dwóch tygodni zarząd województwa dolnośląskiego ogłosi otwarty konkurs ofert na realizację zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na lata 2023–2025. Nowością będzie możliwość składania wniosków na projekty wieloletnie.
Podczas piątkowej konferencji prasowej członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj wskazał, że, wychodząc naprzeciw organizacjom pozarządowym, konkurs zapowiadany jest z wyprzedzeniem. „Sam swoją zawodową aktywność zaczynałem od pracy w organizacjach pozarządowych i wiem, że najważniejsza jest stabilność i wiedza, jakimi dysponujemy środkami na naszą działalność. Dlatego ogłaszamy konkurs wcześniej, niż było to do tej pory. Wnioski konkursowe będzie można składać do 15 grudnia z uwagi na to, że 30 listopada kończą się najczęściej nabory krajowe, a my dajemy ten czas, żeby nie wszyscy w tym samym terminie składali wszystkie wnioski” – tłumaczył.
Podkreślił, że nowością będzie możliwość składania wniosków na projekty wieloletnie, do trzech lat, co - jak mówił – da stabilność organizatorom festiwali, wydarzeń, czy konferencji. „Już na początku przyszłego roku będą oni wiedzieć, że mają zapewnione środki na trzy lata, co jest dużym ułatwieniem w projektowaniu budżetu, czy pozyskiwaniu innych dotacji” – wskazał.
Na realizację zadań wieloletnich zarząd województwa dolnośląskiego planuje przeznaczyć środki w wysokości 1 mln 800 tys. zł (po 600 tys. na każdy rok: 2023, 2024, 2025). W listopadowym konkursie przewidziano także odrębną pulę środków na dotychczasowe projekty jednoroczne w wysokości 800 tys. zł. Nowe będą też priorytety, w ramach których będzie można starać się o wsparcie.
„Zależy nam na tym, aby zachęcić do realizacji zadań wieloletnich, zarówno organizatorów wydarzeń o charakterze cyklicznym, jak i inicjatyw, które nie odbywają się co roku, ale wymagają stabilnego długofalowego procesowania. Dialog artystów i lokalnych aktywistów społecznych, wymiana umiejętności, wspólne budowanie działań kulturalnych w regionie wymagają czasu, zaufania i wzajemnego poznania. Otworzenie się na tego rodzaju myślenie, to według mnie ogromna wartość tego konkursu” – dodała Olga Chrebor, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego.
Oprócz projektów z zakresu interwencji artystycznych kierowanych w szczególności do obszarów o utrudnionym dostępie do kultury oraz festiwali o wysokiej randze artystycznej, w konkursie będzie można realizować m.in. zadania z zakresu animacji kulturalnej „Z kulturą na Ty”. Powstał także specjalny priorytet regionalny #MOJEDOLNOŚLĄSKIE. „Poszerzyliśmy znacznie rozumienie tego, czym jest dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska. Chcemy, żeby to Dolnoślązacy sami powiedzieli, jak siebie widzą, jak traktują swoją tożsamość” – tłumaczyła Chrebor.
Dla podmiotów zainteresowanych aplikowaniem w konkursie, urząd marszałkowski we współpracy z Dolnośląskim Laboratorium Kultury działającym przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu przygotowuje szkolenie, które pomoże w wypełnianiu formalności związanych ze składaniem ofert. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/