W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w sobotę rozpocznie się dwudniowe Święto Papieru. Ideą wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii i znaczeniu dla rozwoju cywilizacji. Tegoroczna edycja Święta Papieru zbiega się z 50. urodzinami Muzeum.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju organizuje Święto Papieru już po raz osiemnasty. Jest to największa w Polsce impreza poświęcona upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie - poinformowała PAP Marta Nowicka z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.
„Układ stanowisk pomyślany został tak, aby odwiedzający rozpoczęli indywidualną ścieżkę edukacyjną od poznania materiałów i surowców papierniczych, następnie przeszli drogę wytwarzania papieru, badania jego cech i właściwości, barwienia historycznymi metodami oraz poznali techniki druku” - wyjaśniła.
W ramach wydarzenia zorganizowany będzie konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym oraz konkurs na najciekawszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną podczas Święta Papieru. Zaplanowano także trójbój papierowy, którego jedną z konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi o wadze około 20 kg.
Tegoroczna edycja Święta Papieru zbiega się z 50. urodzinami Muzeum. Z tej okazji zaplanowano m.in. otwarcie dwóch jubileuszowych wystaw: „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018” oraz „Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa”. Na pierwszej ekspozycji zaprezentowane zostaną wybrane muzealia, o które Muzeum powiększyło swoje zbiory w ostatnich latach m.in. papiery ręcznie czerpane ze znakami wodnymi, papiery maszynowe, ekslibrisy, dokumenty identyfikacyjne, w tym XIX-wieczne paszporty europejskie.
Druga ekspozycja poświęcona będzie sztuce papieru, dziedzinie, której korzenie sięgają początków XX wieku. W ubiegłym roku w Muzeum Papiernictwa powstała pierwsza w Polsce galeria dedykowana tej dziedzinie sztuki. Prekursorami jej byli kubiści Pablo Picasso i Georges Braque, którzy w swojej twórczości łączyli skrawki tapet oraz tkanin z pracami malarskimi, uzyskując w ten sposób kolaże. „Z tego typu działań w latach 60. XX wieku wyodrębniła się nowa dziedzina sztuki – sztuka papieru, dla której papier stał się tworzywem, a nie tylko podłożem dla obrazów, grafik czy dzieł literackich. Muzeum Papiernictwa od ponad 20 lat gromadzi obiekty, do wykonania których artyści używają pulpy papierniczej, makulatury lub włókien roślinnych, a jubileusz 50-lecia jest doskonałą okazją do ich zaprezentowania” - powiedziała Nowicka.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego mieszczącą się w zabytkowym XVII- wiecznym młynie papierniczym. Wciąż czerpany jest tam papier metodą znaną do średniowiecza. W 2011 r. Dusznicki młyn papierniczy uzyskał status pomnika historii, a obecnie trwają starania o wpisanie zabytku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.(PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ jbp/