Drewniana willa w stylu zakopiańskim poety i prozaika Jalu Kurka, stojąca do niedawna w miejscowości Naprawa obok wlotu do portalu północnego tunelu w ciągu nowej Zakopianki, został rozebrany. Niebawem budynek zostanie odtworzony w nowym miejscu w tej miejscowości – przekazuje w czwartek rzeczniczka małopolskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.
„Zakończyła się rozbiórka drewnianego domu Jalu Kurka w Naprawie. Wszystkie elementy zostaną zakonserwowane i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dom zostanie odtworzony na działce wskazanej przez wójta Jordanowa na podstawie porozumienia zawartego z GDDKiA. Koszty związane z rozebraniem i odtworzeniem budynku ponosi GDDKiA” – wyjaśniła rzeczniczka.
Pod koniec lat 50. XX wieku Jalu Kurek wraz z żoną wybudowali na miejscu starej chałupy matki pisarza w Naprawie drewniany dom w stylu zakopiańskim. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowej trasy S7 Lubień - Rabka Zdrój, zabytkowa willa została wykupiona przez GDDKiA.
„Ma wartość kulturową, więc naturalna decyzja była taka, że warto go zachować. By tak się stało, GDDKiA podpisała z wójtem gminy Jordanów porozumienie oraz umowę darowizny. Na podstawie tych dokumentów GDDKiA przeniesie i odtworzy dom poety w innym miejscu, ale na terenie tej samej miejscowości.
Nowe miejsce dla willi, obok pływalni w Naprawie, wskazał samorząd. Dom jest już w częściach zdeponowany w magazynie. Kiedy zabytek zostanie odtworzony, lokalne władze chcą w nim urządzić miejsce pamięci Jalu Kurka. Część domu ma być też przeznaczona na bibliotekę oraz działalność kulturalną.
Jalu Kurek urodził się 27 lutego 1904 r. w Krakowie. Otrzymał imię Franciszek, ale już od dzieciństwa przylgnęło do niego przezwisko Jalu. Pisarz początkowo używał tego przezwiska jako pseudonimu literackiego, a w końcu urzędowo zmienił swoje imię. Ukończył filologię polską i romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował także w Neapolu.
Jalu Kurek należał do grupy literackiej Awangardy Krakowskiej. Zasłynął z powieści "Grypa szaleje w Naprawie" oraz "Księga Tatr". Częstym wątkiem w jego twórczości był Kraków, Tatry i Podhale. Zajmował się również tłumaczeniem literatury włoskiej na język polski.
Zmarł 10 listopada 1983 r. w Rabce-Zdroju.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ dki/