90,5 tys. zł ministerialnej dotacji otrzymała Biblioteka Norwida na digitalizację starodruków. Środki pochodzą z programu „Kultura Cyfrowa” – podaje Anna Urbańska z zielonogórskiej placówki.
„Warto podkreślić, że jesteśmy jedną z nielicznych bibliotek, które otrzymały dofinansowanie z tego programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nasz projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców z naszych zbiorów oraz zbiorów Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu” – powiedziała Urbańska.
Celem projektu jest przede wszystkim cyfrowe zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, ale również ich udostępnianie, gdyż wszystkie materiały dzięki digitalizacji będzie można bezpłatnie obejrzeć i przeczytać poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.
„Uzyskana dotacja pozwoli na kontynuację tego, co zaczęliśmy w ub. roku. Skoncentrujemy się głównie na polonicach i silesiecach. Jeśli chodzi o zbiory paradyskie, mamy wybranych kilkanaście pozycji, które chcemy zdigitalizować. Dostęp do tych zbiorów nie jest teraz powszechny, ale po wykonaniu ich cyfrowych kopii to się zmieni” – powiedział kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP w Zielonej Górze Przemysław Bartkowiak.
Dodał, że przed skanowaniem starodruki są poddawane konserwacji – odkażane i odgrzybiane, co odpowiednio je zabezpiecza, by mogły przeleżeć bezpiecznie kolejne dziesięciolecia. Oprócz tego, zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej, kopie tych materiałów przechowywane są w trzech różnych miejscach.
„Jeśli cokolwiek by się wydarzyło, to będą kopie cyfrowe, dostępna dla czytelnika, ale także w celu odtworzenia danego starodruku” – wyjaśnił Bartkowiak. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pad/