Dwa obrazy wystawione w szczecińskim Muzeum Narodowym - "Handlarze ryb" Mosta i panorama Szczecina z końca XIX w. nie trafią na aukcję. Miały zostać wystawione na sprzedaż przez bank - właściciela dzieł, ale zakupiło je Towarzystwo Przyjaciół Muzeum.
"+Handlarze ryb+ Augusta Ludwiga Mosta oraz +Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta+ monogramisty J.R. – zostają w Szczecinie. To efekt negocjacji przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie z właścicielem płócien - mBankiem" - poinformował rzecznik Muzeum Narodowego Daniel Źródlewski.
Obrazy trafiły do muzeum blisko 20 lat temu, dzięki staraniom ówczesnej kierownik Muzeum Historii Szczecina dr Bogdany Kozińskiej – na jej prośbę zakupił je wówczas BRE Bank (obecnie mBank), przekazując je instytucji w formie depozytu. Na początku roku bank postanowił sprzedać swoją kolekcję dzieł sztuki wraz ze szczecińskimi obrazami, które miały trafić na aukcję.
"Dzięki staraniom przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego mBank wycofał się z tego zamierzenia. Dzieła zostały zakupione przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie i będą nadal prezentowane publicznie w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina" - podał Źródlewski.
Jak dodał rzecznik, gdyby obrazy rzeczywiście trafiły na aukcję, muzeum zamierzało skorzystać z prawa pierwokupu po cenie wylicytowanej. Pomoc w zgromadzeniu środków zadeklarowali m.in. marszałek województwa, zastępca prezydenta miasta ds. społecznych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum i wiele innych osób.
"Handlarze ryb" szczecińskiego malarza Augusta Ludwiga Mosta z 1846 r. to scenka rodzajowa rozgrywająca się w kantorze sprzedaży ryb. Widać handlarzy sprzedających towar, solenie i układanie ryb w beczkach, a jedna z postaci odpoczywa po pracy. Artysta nawiązał do popularnych w XVII-wiecznej Holandii scen z życia.
Obraz przedstawiający szczeciński port od strony rzeki Duńczycy monogramisty J.R. z 1899 r. ukazuje statki cumujące przy nabrzeżach z widokiem w stronę zachodnią. W tle widoczny jest Zamek Książąt Pomorskich i bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła (wówczas protestancki kościół św. Jakuba).
Oba obrazy znajdują się w siedzibie muzeum znajdującej się w gotyckim Ratuszu Staromiejskim na podzamczu. Odwiedzający mogą je zobaczyć od czwartku do niedzieli w godz. 12-18.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/