Trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy muzeum upamiętniającego bohaterską obronę Westerplatte. W najbliższym czasie na terenie gdańskiego półwyspu zaczną się m.in. dalsze prace saperskie oraz badania archeologiczne i geofizyczne. Prowadzone będą również prace porządkowe.
O bieżących działaniach podejmowanych w związku budową plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poinformował w komunikacie prasowym dyrektor MIIWŚ dr Karol Nawrocki.
Jak przekazał, w pierwszej połowie stycznia 2021 r. kierowana przez niego instytucja przeprowadziła geodezyjne wytyczenie granic działki nr 25/2, która na mocy decyzji wojewody pomorskiego została powierzona opiece muzeum.
Na działce tej znajduje się wiele historycznych miejsc i obiektów. Są tam relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i budynku administracyjnego, a także obiekty Wieża i Schron BAS, placówka "Fort", cmentarz, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych, pomnik z napisem "Westerplatte" oraz budynki kubaturowe.
Nawrocki poinformował, że w najbliższym czasie zostaną tam przeprowadzone badania saperskie zmierzające do oczyszczenia terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. Zaznaczył, że trosce o bezpieczeństwo zwiedzających obszar ten został odgrodzony.
Wyjaśnił, że działaniom saperów towarzyszyć będą prace porządkowe obejmujące m.in. usunięcie przerośniętych traw, chwastów, młodych samosiewów drzew, a także suchych i zamierających drzew stanowiących realne zagrożenie dla spacerowiczów. Planowane jest też usunięcie starych karp oraz krzewów róży pomarszczonej.
Ze względu na panujące warunki atmosferyczne, żołnierze z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów rozpoczną swoje prace 8 lutego. Całość działań saperskich, które potrwają do czerwca 2021 r., nadzorowana będzie przez archeologów z MIIWŚ.
"Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do budowy Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, na którym godnie i z szacunkiem zostaną złożone szczątki Obrońców Westerplatte, odnalezionych po ponad 80 latach przez muzealnych archeologów" - podkreślił Nawrocki.
Cmentarz ma być sercem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W ramach działań wyprzedzających tę inwestycję zostaną przeprowadzone dalsze prace archeologiczne, geofizyczne, cięcia pielęgnacyjne, a także wycinka drzew, które kolidują z reliktami historycznych budynków Willi Oficerskiej oraz Wartowni nr 5. Obiekty te, jak wyjaśnił Nawrocki, po przeprowadzeniu badań archeologicznych poddane zostaną działaniom konserwatorskim. Według zapowiedzi dyrektora, badania archeologiczne rozpoczną się w marcu 2021 r.
MIIWŚ zleciło także inwentaryzację i opracowanie gospodarki drzewostanem na działce nr 68, na której znajduje się m.in. Wartownia nr 3, Nowe Koszary oraz pomnik Obrońców Wybrzeża. Po zakończeniu tych prac przeprowadzone zostaną badania geofizyczne.
Ponadto, Muzeum w konsultacji z ornitologami ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie do końca lutego br. zawieszać będzie budki lęgowe dla ptaków.
W sierpniu ub. roku wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował podczas konferencji prasowej nt. założeń programowych dla inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, że powierzchnia rewaloryzowanych terenów na gdańskim półwyspie wyniesie ok. 26,5 tys. m kw. Odbudowanych zostanie siedem budowli wojskowej składnicy tranzytowej. Powierzchnia wystawy stałej muzeum będzie wynosić prawie 3,5 tys. m kw.
Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach - do 2022 r., do 2024 r. oraz do 2026 r.
W pierwszym etapie przewidziana jest modernizacja budynku byłej elektrowni (budynek należący niegdyś do Straży Granicznej, który w ubiegłym roku przejęło MIIWŚ z myślą o urządzeniu tam ekspozycji) wraz z aranżacją wnętrz i zagospodarowaniem terenu. Planowana jest też przebudowa cmentarza wojskowego z uwzględnieniem reliktów Wartowni nr 5 i Willi Oficerskiej. Ten etap inwestycji powinien zostać zakończony w trzecim kwartale 2022 roku.
Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur, który stanowił granicę wojskowej składnicy amunicji na Westerplatte.
obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur, który stanowił granicę wojskowej składnicy amunicji na Westerplatte.
Trzeci i ostatni etap inwestycji, który zakończy się w 2026 roku, realizowany będzie w południowo-zachodnim skrzydle półwyspu. Zakłada on budowę nowego obiektu muzealnego. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz Wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów Kasyna Podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar. (PAP)
autorka: Anna Machińska
anm/ drag/