Działalność ks. Franciszka Blachnickiego jest tematem dwudniowej konferencji naukowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać m.in. o biografii i znaczeniu nauczania twórcy Ruchu Światło-Życie.
W otwarciu dwudniowej konferencji naukowej "Ksiądz Franciszek Blachnicki. Naukowiec – Wizjoner – Praktyk" uczestniczył również wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. "Temat konferencji pokazuje, jak praca ks. Franciszka Blachnickiego wpływała na społeczność, jaką dawała siłę, moc ludziom, wówczas, w latach 80." – zaznaczył wicepremier.
"Widać bardzo wyraźnie, jak ogromny wpływ miał Ruch Światło-Życie na przemiany społeczne w Polsce, jak kształtował wiele osób odpowiedzialnych" – dodał Kowalczyk.
Przyznał, że gdyby nie Ruch Światło-Życie i formacja w Domowym Kościele "pewnie nie byłby w tym miejscu". "To wtedy właśnie ksiądz moderator naszego kręgu Domowego Kościoła w 90. roku usilnie namawiał mnie, że mam się zaangażować społecznie czy politycznie, począwszy od władz samorządowych" – wspomniał wicepremier.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że ks. Blachnicki łączył w swoim życiu w doskonały sposób teorię i praktykę wiary, dostrzegał konieczność splatania wiedzy teologicznej z głęboką duchowością i przykładnym życiem.
Podkreślił, że miał kilka razy możliwość osobiście spotkać ks. Blachnickiego w Ruchu Światło-Życie.
"Zawsze imponował swoją charyzmatyczną postacią. Trochę się dziwiłem, że nie miał cechy tego, co dzisiaj nazywamy celebrytą. Natomiast miał taki mocny przekaz wewnętrzny, swój spokój, opanowanie, przemyślenia, refleksje nad wieloma obszarami, w których funkcjonują młodzi ludzie i potrafił z tym przesłaniem trafiać do każdego człowieka" – dodał rektor KUL.
Dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Przemysław Kantyka zaznaczył, że ks. Blachnicki należy do grona osób, które "musiały mieć w sobie nieco, albo i więcej, bożego szaleństwa, żeby porwać się na dzieło niewykonalne". "Miał wobec siebie całe imperium zła i całą jego potęgę, a jednak potrafił siłą ducha przeciwstawić się temu, sięgając do korzeni wychowania człowieka" – podkreślił dziekan.
Dodał, że w dzisiejszych trudnych czasach potrzeba nam kontynuacji dzieła ks. Blachnickiego.
"Ruch oazowy ciągle istnieje, on nigdy nie umarł, zmienił może trochę intensywność swojego działania, może inna jest teraz liczba osób uczestniczących w formacji, a może po prostu osiągnął swoją dojrzałość i przeszedł już do formacji osób dorosłych, tworząc kręgi Domowego Kościoła, co też jest bardzo zauważalne" – dodał ks. prof. Kantyka.
Konferencja na KUL poświęcona jest działalności ks. Blachnickiego, znaczeniu jego nauczania i dzieł naukowych dla rozwoju teologii. Wśród tematów zostaną poruszone również m.in. działania służb specjalnych PRL wobec ks. Blachnickiego, procesy karne, a także kwestia habilitacji. Zaprezentowane będą też unikatowe filmy oazowe, które powstały w 1979 r. na podstawie scenariuszy Sługi Bożego.
Twórca Ruchu Światło-Życie ks. Franciszek Blachnicki, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 r., był również naukowcem i wykładowcą KUL. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów i Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Jego osobiste doświadczenie żywej wiary i pogłębione studia teologiczne dały podwaliny Ruchu Światło-Życie, który jako ruch posoborowej odnowy Kościoła funkcjonuje dziś na wszystkich kontynentach. Doktorat uzyskał w 1965 r., ukończona w 1973 r. habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne.
Organizatorami konferencji naukowej "Ksiądz Franciszek Blachnicki. Naukowiec – Wizjoner – Praktyk" są KUL i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/