Zestaw jedenastu mebli w stylu Makart z drugiej połowy XIX wieku z kolekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zostanie poddany konserwacji i odzyska swój dawny blask. Placówka otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury.
Jak przekazał w sobotę PAP Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu, pełnej konserwacji zostanie poddany zestaw jedenastu mebli z kolekcji jarosławskiego muzeum, w tym: kanapa, krzesła i fotele, stół, konsola z lustrem, taboret oraz sekretarzyk.
"Dzięki realizacji projektu cały zestaw mebli, w tej chwili jednych z najgorzej zachowanych obiektów w zbiorach muzeum, odzyska swój dawny blask i walory estetyczne. Odnowione i zabezpieczone przed dalszą destrukcją meble będą na muzealnej ekspozycji jeszcze pełniej oddawać klimat epoki, jaką reprezentują" – zauważył Sawiński.
Dyrektor jarosławskiego muzeum Łukasz Zagrobelny poinformował, że meble przewidziane do konserwacji powstały około 1880 roku, najprawdopodobniej w Wiedniu. Są one bogato inkrustowane m.in. masą perłową i mosiądzem.
"Umieszczone na muzealnej ekspozycji symbolizują czas ścisłych kontaktów Jarosławia z Wiedniem i wielkiego wpływu stolicy Austro-Węgier na kierunki i trendy rozwojowe Jarosławia. Celnie charakteryzują ówczesną elitę miejską, która wzorowała się i aspirowała do wiedeńskiego stylu życia, otaczając się meblami, dziełami sztuki i bibelotami, głównie o wiedeńskiej proweniencji" – zaznaczył Zagrobelny.
Dodał, że meble te odzwierciedlają tendencję ówczesnych jarosławian do naśladowania sposobu życia wyższych warstw społecznych w otaczaniu się kosztownymi przedmiotami, które świadczyły o możliwościach finansowych i guście posiadacza.
Zapewnił, że po zakończonych pracach konserwatorskich meble powrócą na stałą wystawę, "która przenosi zwiedzających w świat dawnych wnętrz mieszczańskich, stanowiących ilustrację dla opowieści o historii miasta i regionu".
Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otrzymało na realizację projektu "Konserwacja zestawu XIX-wiecznych mebli w stylu Makart" dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 99,5 tys. zł.
Jak przekazał PAP Sawiński, dopóki nie zostanie wyłoniony wykonawca nie można precyzyjnie ustalić ile będzie kosztowała konserwacja. "Na pewno powyżej 100 tys. złotych. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy" – zaznaczył.
Dodał że pozostała kwota na konserwację pochodzić będzie ze środków jarosławskiego muzeum, z dotacji powiatu. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mrr/