Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wprowadziło „Dzień Ofiarodawców”. Będzie on obchodzony co roku w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku przypada on 11 czerwca. Tego dnia członkowie PKWP na całym świecie będą modlić się w intencji wszystkich wspierających akcje charytatywne.
"Chociaż większość naszych Dobroczyńców woli pozostać niewidzialna i w żaden sposób nie oczekuje takich podziękowań, jest to bardzo ważne dla nas i naszych cierpiących braci i sióstr, aby osobiście wyrazić im naszą wdzięczność - wskazał duchowy asystent ACN International (PKWP) ks. Martin Barta w informacji przekazanej w piątek PAP.
Wyjaśnił, że na "Dzień Ofiarodawcy" wybrano święto Najświętszego Serca Jezusowego, ponieważ "hojność ma swoje źródło i siłę w naśladowaniu Miłosiernej Miłości Serca Boga". Jest to święto ruchome i przypada zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała.
Zapewnił, że tego dnia "PKWP i partnerzy na całym świecie – biskupi, rektorzy seminariów duchownych, wspólnoty religijne i księża w Afryce, Azji, Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej – będą modlić się ofiarować msze św. w ich intencjach”.
W ubiegłym roku fundację aktywnie wsparło łącznie ponad 365 000 indywidualnych darczyńców w 23 różnych krajach na całym świecie. Pomoc Kościołowi w Potrzebie nie otrzymuje żadnych oficjalnych funduszy od organów kościelnych lub państwowych i jest finansowane w całości z prywatnych darowizn indywidualnych dobroczyńców.
Liczba przyjaciół i dobroczyńców organizacji charytatywnej wzrosła w 2020 r. o 8 proc. w porównaniu z 2019 r., pomimo pandemii koronawirusa, dzięki czemu PKWP mogła kontynuować, a nawet zintensyfikować swoje wsparcie dla cierpiących i potrzebujących chrześcijan w 138 różnych krajach" - czytamy w komunikacie.
"Pomoc Kościołowi w Potrzebie już wyrażało swoją solidarność poprzez swoją pomocną obecność, gdy ledwo byliśmy w stanie podróżować po naszym regionie. To doświadczenie obecności Kościoła powszechnego w tak trudnych czasach jest doświadczeniem przemieniającym, ponieważ pozwala nam odczuć bliskość, wsparcie i troskę Matki Kościoła" - wskazał w liście bp Jaime Uriel Sanabria Arias z Wikariatu Apostolskiego San Andrés y Providencia z wybrzeża Kolumbii zapewniając o modlitwie.
W podobnym duchu napisały siostry klaryski z Antsirabe na Madagaskarze. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/